Με Μπάλο-γκολ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Τηλυκράτης (φώτο)

Με φανταστικό γκολ του Μπαλογιάννη στο 93′ πέρασε ο Τηλυκράτης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο σημερινό ματς κόντρα στον Α.Ο. Σελλάνων.  Σε μεγάλη δυσκολία η ομάδα της Λευκάδας βρέθηκε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν η φιλοξενούμενη ομάδα είχε το πάνω χέρι ειδικά μετά το γκολ- πέναλτι που  τους δόθηκε . Αξίζει να σημειωθεί και η “παράδοση” που συνεχίζει ο διαιτητής κ. Πάνου με τον Τηλυκράτη . Φάση που πήρε αρκετές αντιδράσεις από τους παίχτες του Τηλυκράτη. Εκεί που όλα δείχνουν ότι το παιχνίδι πάει για παράταση ο Μπαλογιάννης είναι αυτός που λέει όχι με ένα φανταστικό  ψηλοκρεμαστό σουτ  και 2-1 για την ομάδα του Τάκη Κονιδάρη  .Νίκη που δείχνει την πίστη αυτής της ομάδας που δεν τα παρατάει ποτέ.

Η εξέλιξη…

Πρώτο Ημίχρονο

Πρώτη καθαρή φάση έρχεται στο 16΄με τον Παπαδημητρίου να υποδέχεται την μπάλα έπειτα από κόντρα αλλά το σουτ  του ήταν κακό και δεν μπόρεσε να κάνει το 0-1 .

Κόρνερ για τον Τηλυκράτη από την αριστερή πτέρυγα αλλά η κακή σέντρα δίνει την ευκαιρία στον Μπακράτσα να βγαίνει σε αντεπίθεση κουβαλώντας και τους δυο αμυντικούς , κάνει το σουτ και η μπάλα βγαίνει ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Τρανουλίδη.

Κεφαλιά προς τα πίσω από τον Μπαλογιάννη και με κόντρα η μπάλα στρώνεται στον Περιστέρη όπου με διπλό σουτ κερδίζει τον τερματοφύλακα και γράφει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Δεύτερο Ημίχρονο

Αμέσως στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μια κοφτερή σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Τηλυκράτη δίνει την ευκαιρία στον Αρχοντή να πάρει κεφαλιά  ένα μέτρο από τη γραμμή αλλά σώζει τελευταία στιγμή ο Ιασωνίδης και έτσι παραμένει το 1-0.

Κάθετη πάσα από τον Τόσκα που βγάζει πίσω από την πλάτη της άμυνας τον Περιστέρη που αδειάζει τον τελευταίο αμυντικό αλλά το σουτ του ήταν κακό και δεν κατάφερε να σφραγίσει το ματς.

Στο 65΄ η καλύτερη ευκαιρία για τους αντίπαλους με τον Κουρκούλα να χάνει τρομερό γκολ μόνος του  μπροστά από το τέρμα  αφού οι αμυντικοί τον είχαν ξεχάσει. Το σουτ του βγήκε έξω , ούτε ο ίδιος δεν πίστευε τι έχασε.

Αμφησβιτουμενο πέναλτι στο 74΄που κάνει ο Ιασωνίδης σύμφωνα με τον διαιτητή, έντονες διαμαρτυρίες αλλά η απόφαση δεν αλλάζει. Ο Κοντός κάνει το 1-1 με τον Τρανουλίδη να μην μπορεί να κάνει τίποτα.

ΦΟΒΕΡΟ γκολ του Μπαλογιάννη με ψηλοκρεμαστό σουτ σε νεκρό χρόνο και 2-1 με τον παίχτη να στέλνει την ομάδα του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας .

Τηλυκράτης (Τάκης Κονιδάρης): Τρανουλίδης,Πριόνας,Καταγής Σ., Δημητρίου , Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Περιστερης(Νατσίνγκος) , Φέτσης(69΄Βασίλας),Ντινόπουλος(65΄Γεωργάκης),Τόσκα, Μπαλογιάννης

Α.Ο. Σελλάνων(Αλέξανδρος Κούρτογλου):Κουτσόπουλος,Παπαγεωργίου,Τζάνης,Αρχοντής,Κουρκούλας,Θεοδωρόπουλος(Τσιρογιάννης),Μπακρατσας,Κοκκινος,Παπαδημητρίου Σ., Κοντός,Υφαντής