Μαρούσι – Δόξα Λευκάδας 81-85

Επιστροφή στις νίκες   και τα θετικά αποτελέσματα για τη Δόξα, που κατάφερε να επιβληθεί του Αμαρουσίου εκτός έδρας με 81-85. Μια νίκη που μάλλον σβήνει οποιαδήποτε πιθανότητα εμπλοκής της Δόξας στη διαδικασία των play out.

Η Εξέλιξη. Το καλό ξεκίνημα της Δόξας της έδωσε την ευκαιρία να είναι συνεχώς μπροστά και να ελέγχει το παιχνίδι. Με  καλύτερο το Λιακόπουλο στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 0-8 και 14-19 στη λήξη του δεκαλέπτου. Το ίδιο έργο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Δόξα να βρίσκει λύσεις με τον Αγγελόπουλο και τον Γράβα και να παίρνει ένα διψήφιο προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (35-47). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο να διατηρούν την πρωτοπορία στο σκορ. Στηριζόμενοι στο δίδυμο των Αγγελόπουλου-Ράπτη κέρδισε τις μάχες των ρημπάουντ και ήλεγχε το παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Μαρούσι έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και πίεσε στην άμυνά του. Έβαλε δύσκολα στους παίχτες της Δόξας και το σκορ, από 47-64 που τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, έγινε 68-65 και το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά. Η κούραση έκανε την εμφάνισή της στο στρατόπεδο της Δόξας και το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Με μεγάλα καλάθια όμως των Λιακόπουλου και Αγγελόπουλου οι νησιώτες ξαναπήραν το προβάδισμα και κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Η Δόξα κέρδισε γιατί  κατάφερε να κερδίσει τη μάχη των ρημπάουντ, που σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι είναι πολύ σημαντική. Βρήκε βοήθεια στο σκοράρισμα από αρκετούς παίχτες και την κρίσιμη στιγμή φάνηκε και λίγο τυχερή στα μεγάλα σουτ που στο τέλος έκριναν το παιχνίδι.

Σημείο αναφοράς  της αναμέτρησης ήταν σίγουρα το μεγάλο come back των γηπεδούχων, που τους έφερε από το -17 του τρίτου δεκαλέπτου στο +3 λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ευτυχώς όμως για τη Δόξα η ανατροπή έμεινε ημιτελής.

Καλύτεροι για τη Δόξα   οι Τζόλος, Αγγελόπουλος και Ράπτης που ήταν και οι κορυφαίοι σκόρερ της ομάδας.  Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Στασινός.

Η Δόξα κρατάει   μόνο το πρώτο μέρος από τον αγώνα αυτό, που ήταν αρκετά καλύτερη από τους γηπεδούχους. Με καλή κυκλοφορία και καλές επιλογές στην επίθεση είχε τον έλεγχο του αγώνα και έδειχνε ότι θα πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Το δεύτερο μέρος είναι παράδειγμα προς αποφυγή, αφού τίποτα δε λειτούργησε και η Δόξα λίγο έλειψε να χάσει ένα σχεδόν σίγουρο παιχνίδι.

Η διαιτησία    δεν απασχόλησε τους παίχτες ή τους προπονητές σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού. Κάποιες γκρίνιες υπήρξαν όταν η διαφορά ήταν μικρή αλλά δεν έγινε το μεγάλο λάθος που θα μπορούσε να αδικηθεί κάποια από τις ομάδες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε άλλο ένα από τα παιχνίδια της, η Δόξα δε μπορεί να διαχειριστεί τις διαφορές που παίρνει και στο τέταρτο δεκάλεπτο κινδυνεύει να χάσει ή χάνει παιχνίδια που «φαίνονται» δικά της. Η κούραση δείχνει να παίζει το ρόλο της, μιας και δε μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι δεν υπάρχει η απαιτούμενη εμπειρία στο ρόστερ αυτό. Η αξιοποίηση παιχτών ίσως θα μπορούσε να είναι μια λύση, μιας και στα τελευταία παιχνίδια ο προπονητής φαίνεται ότι δεν εμπιστεύεται μερικούς. Έτσι όταν κάνει την εμφάνισή της η κόπωση στα παιχνίδια είναι λογικό οι αντίπαλοι, έχοντας περισσότερους «φρέσκους» παίχτες, να έχουν πλεονέκτημα.