ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Λαύριο DHI – Δόξα Λευκάδας 80-60

Επιστροφή στην πραγματικότητα για τη Δόξα, αφού μετά τη νίκη επί του Απόλλωνα, δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στο Λαύριο και ηττήθηκε με το βαρύ 80-60.
Η Εξέλιξη. Το Λαύριο μπήκε από την αρχή δυνατά και δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Δόξα, αφού για τους γηπεδούχους αυτό ήταν το παιχνίδι της χρονιάς, μιας και με νίκη εξασφάλιζαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Με καλύτερο τον Hamilton οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε στο σκοράρισμα και ο Punter. Από τη Δόξα πάλευε μόνο ο Maras και ο Doblas κι έτσι το ημίχρονο έληξε με 46-29. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Το Λαύριο έστειλε τη διαφορά ακόμα και στο +21 στηριζόμενο στην ευστοχία του Grey έξω από τη Γραμμή των 3π. (4/5τρίπ.). Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος με τους γηπεδούχους να διατηρούν την απόδοσή τους σε ψηλά για τη Δόξα επίπεδα και τους νησιώτες να έχουν δεχθεί τη μοίρα τους στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Τελικό σκορ 80-60.
Η Δόξα δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική γιατί το Λαύριο έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι. Μπήκε δυνατά από την αρχή και έδειξε ότι δε θα άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης στο σύνολο του Τακιανού.
Σημείο αναφοράς και κλειδί της αναμέτρησης ήταν ο πλουραλισμός στην επίθεση των γηπεδούχων. Είχαν 7 παίχτες που σκόραραν 8 ή περισσότερους πόντους. Η Δόξα δεν είχε αντίδοτο στην άμυνά της κι έτσι κάπου εκεί κρίθηκε και ο νικητής του παιχνιδιού.
Δεν κατάφερε να έχει καν διακριθέντες η Δόξα στο ματς αυτό. Πάλεψαν οι Maras, Doblas και Abbott αλλά ήταν οι μόνοι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα κοιτάζει ήδη την επόμενη μέρα, τα παιχνίδια που απομένουν δηλαδή αλλά και την επόμενη αγωνιστική χρονιά. Ήδη υπάρχουν εκτιμήσεις και κουβέντες αλλά πρώτα πρέπει να τελειώσει η χρονιά που κυλάει και ύστερα θα βάλουν κάτω τα πράγματα οι διοικούντες για να δουν τον προγραμματισμό τους.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 46-29, 62-41, 80-60
Λαύριο (Σερελής): Hamilton 12(1), Evans 10, Gray 15(4), Στεφανίδης 9(1), Bolds 8, Punter 9(1), Αθανάσουλας, Περάκης, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Nixon 6, Γιαννακόπουλος 3(1).
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Scott 4, Doblas 8, Τσαλδάρης 3(1), Harris 4, Maras 12(1), Πεταλωτής, Abbott 10(2), Dowell 2, Δεμερτζής 4, Γεωργάκης 7, Ταπούτος 4, Ψάθας 2.