ΑΘΛΗΤΙΚΑΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Κοροϊβος Αμαλιάδας – Δόξα Λευκάδας 74-71

Η Δόξα έχασε μια τεράστια ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία νίκη στην έδρα του Κοροιβου. Προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και έχασε μια ευκαιρία να φτάσει από τώρα πιο κοντά στο στόχο της που είναι η παραμονή στην Α1.
Η Δόξα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με αιχμή στην επίθεση τον Masambe βρήκε λύσεις και κατάφερε να προηγηθεί του Κοροιβου με 10-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Κόροιβος αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλύτερους τους Βαν Όστρουμ και Hall κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από το 18-27 σε 25-27. Το σκορ στο τέλος του δεκαλεπτου ήταν 32-35.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόροιβος προσπάθησε να περιορίσει την επίθεση της Δόξας χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης. Για λίγο τα κατάφερε μιας και η λευκαδίτικη ομάδα κόλλησε στο σκορ αλλά όχι για πολύ. Βρήκε ξανά λύσεις στην επίθεση με τον Τσαλδάρη κυρίως και ξαναπήρε μια διαφορά 8 πόντων (37-45) δείχνοντας ότι θέλει πολύ τη νίκη. Ο Κόροιβος με τους Brown και Βαν Όστρουμ έμεινε κοντά στο σκορ (43-47) αλλά το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 43-59 υπέρ της Δόξας με τους Λευκαδιτες να κάνουν ένα εκπληκτικό 3λεπτο στην τρίτη περίοδο.
Στην τελευταία περίοδο η Δόξα (μάλλον θεώρησε ότι τελείωσε το παιχνίδι) προσπάθησε να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε πάρει και να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Wells ξαναμπήκε στο παιχνίδι (μιας και έχασε μεγάλο μέρος λόγω φαουλ) και έδωσε πολύτιμη βοήθεια στο σκοράρισμα. Ο Ταπούτος πρόσφερε επίσης σπουδαία βοήθεια ιδιαίτερα με σουτ 3 πόντων. Ο Κόροιβος δεν τα παράτησε και προσπάθησε να αντιστρέψει το εις βάρος του σκορ με κύριους εκφραστές τους Milutinovic και Gotcher. Μείωσε τη διαφορά του σκορ στους 8 πόντους αρχικά (59-67) και στους 3 αργότερα (64-67). Η Δόξα έδειξε εντελώς αποσυντονισμένη και ο Κόροιβος έφτασε να προηγηθεί με 70-67. Οι Brown, Hall και Βαν Όστρουμ έκαναν πάρτι στην άμυνα της Λευκάδας και η μεγάλη ανατροπή δυστυχώς είχε γίνει. Η Δόξα έδειξε να μη μπορεί να συνέλθει από το σοκ της ανατροπής και έμεινε χωρίς σκορ πολλή ώρα. Δεν υπήρχε ψυχραιμία κι έτσι η ήττα ήρθε μάλλον λογικά αλλά και απροσδόκητα, αν λάβει κανείς υπόψιν την απόδοση των ομάδων μέχρι τις 3 πρώτες περιόδους. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίχτες της Δόξας να μην μπορούν να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί. Το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν 31-12 και σίγουρα η Δόξα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει εκτός έδρας μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους.

Επόμενη αναμέτρηση της Δόξας εντός έδρας με τον Παναθηναϊκό τη Δευτέρα στο κλειστό της Λευκάδας.