Ήττα για τους Σφακιώτες και υποβιβασμός.

Πικρή ήττα των Σφακιωτών στην αναμέτρηση με τη Σινώπη, η οποία σημάδεψε και τον υποβιβασμό της ομάδας έπειτα από 10 χρόνια παρουσίας στην πρώτη κατηγορία της ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας.

Οι Σφακιώτες δεν είχαν τη φρεσκάδα και το πάθος που έδειξαν στον προηγούμενο αγώνα με αντίπαλο την Καρυά και σε ένα μέτριο παιγνίδι με μια μέτρια εμφάνιση, γνώρισαν την ήττα με 0-1.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο και για τις δυο ομάδες, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες με τους γηπεδούχους όμως να μετρούν περισσότερες τελικές προσπάθειες και να είναι αυτοί που έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ. Πρώτη απειλή για τους Σφακιώτες στο 21′ με τον Ζace να σεντράρει από δεξιά και τον Λάζαρη στην περιοχή να κάνει την προβολή, όμως τη μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ. Λίγο μετά, στο 27′ στημένη μπάλα για εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, o Zace σούταρε, η μπάλα πήρε φορά προς την εστία, όμως ο Τυρέκογλου δεν ξαφνιάστηκε και έδιωξε σίγουρα ψηλά σε κόρνερ. Τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 39′ και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βασιλάκης στην περιοχή της Σινώπης θα πάρει την κεφαλιά και η μπάλα μόλις άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Σινώπης έδειξε πιο κινητική, πιο μαζεμένη και πιο προσεκτική στην ανάπτυξη και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να φτάσει δυο φορές κοντά στο γκολ, τη μία με πέναλντι, όμως ο Χαλκιόπουλος είπε όχι και στις δύο περιπτώσεις και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να συνεχίσουν να κυνηγούν το ματς.

Στο 48′ ο Αλεξανδρόπουλος έδωσε το πέναλντι σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Σταύρακα και την εκτέλεση ανέλαβε ο ΙορδανίδηςΙ. Η μπάλα στήθηκε, το σουτ έγινε, όμως ο Χαλκιόπουλος έπεσε στη σωστή γωνία, απέκρουσε το πέναλντι και στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνθηκε. Στο 54′ ο Καρίπογλου έκλεψε τη μπάλα από αμυντικό, μπήκε μέσα στην περιοχή φάτσα με το τέρμα, προσπάθησε να πλασάρει όμως και πάλι ο Χαλκιόπουλος, αυτή τη φορά με τα πόδια απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του.

Το δεύτερο μέρος είχε περισσότερο χρώμα με τις δυο ομάδες να ανεβάζουν την απόδοσή τους, τη Σινώπη να είναι πιο επικίνδυνη και τους Σφακιώτες απ’ την άλλη να έχουν σοβαρά προβλήματα στην ανάπτυξη.

Με Καρίπογλου και Αηδόνη από τα πλάγια, η Σινώπη βγήκε αρκετές φορές, ψάχνοντας στην κορυφή τον Ιορδανίδη Ν. ο οποίος έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 77′, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Χαλκιόπουλου. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Καρίπογλου από δεξιά βγήκε από κανονική θέση στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Χαλκιόπουλο ο οποίος βγήκε από την εστία του για να κλείσει τον επιθετικό της Σινώπης, όμως το πλασέ του Καρίπογλου κατέληξε άουτ.

Στο 84′ ο Βασιλειάδης που είχε περάσει αλλαγή για τη Σινώπη στο 75′ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και αριστερά, έσπασε τη μπάλα όμορφα προς τα μέσα, εκεί που κινούνταν ο ΙορδανίδηςΝ. κι αυτός με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Οι Σφακιώτες έδειξαν σημάδια αντίδρασης όταν ήταν πια πολύ αργά και απείλησαν στο 87′ με τον Κτενά να κάνει άσχημο σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό μετά, διαγώνιο σουτ του Zace o Κτενάς στην πορεία αλλά δεν θα βρει τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Τελευταία καλή ευκαιρία και πάλι από τον Κτενά να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, εκτός περιοχής και τη μπάλα να μην ανησυχεί τον Τυρέκογλου, καταλήγοντας άουτ.