ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ήττα για τον ΑΟ Πλαγιάς στην Πρέβεζα.

ΑΟ Πλαγιάς στάθηκε πάρα πολύ καλά στο στάδιο της Πρέβεζας για ένα ολόκληρο ημίχρονο, απέναντι σε μια Πρέβεζα που δεν παρατάχθηκε με όλα τα όπλα της στη βασική εντεκάδα. Οι Βάσκοι που είχαν κι αυτοί τις δικές τους ελλείψεις σαν κύριο μέλημα είχαν το μηδέν παθητικό ενώ χάθηκαν και οι ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Ένα πέναλντι έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια ο Βαγγέλης Γκαρτζονίκας αναγκάστηκε να ρίξει στο ματς και εκείνους που κράτησε για ξεκούραση.

Ο ΠΣ Πρέβεζας είχε την κατοχή, γύριζε τη μπάλα προσπαθώντας να βρει κενά για να προκαλέσει τη ρήξη στην αντίπαλη άμυνα όμως η ομάδα της Πλαγιάς με σοβαρότητα και στενές γραμμές δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο. Όσες φορές όμως οι Πρεβεζάνοι έφτασαν κοντά στην εστία βρήκαν απέναντί τους τον Καταγή που κρατούσε καλά το μηδέν στην άμυνα.

Κλασσική ευκαιρία για γκολ στο 15′ με τον Δήμα όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καταγή που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 20′ ο Χαϊδάκης έχασε κι αυτός καλή ευκαιρία για το 1-0 όταν βρέθηκε απέναντι από τον Καταγή έπειτα από κάθετη του Δημουλιά, με το σουτ να καταλήγει άουτ.

Ο ΑΟ Πλαγιάς εκμεταλλεύτηκε κάποια κενά στην αμυντική λειτουργία των Πρεβεζάνων στις επιστροφές και λίγο έλειψε να κάνει το 0-1 στο 32′ όταν σουτ του Μπουρδάρα Ε. έξω από την περιοχή, πέρασε λίγο άουτ. Στο 37′ ο Μπουρδάρας Ζ. θα κάνει τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα έμεινε μέσα στη μικρή περιοχή, ο Σταμουλάκης έκανε την προβολή αλλά ο Κώτσης πρόλαβε πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΣ Πρέβεζας μπήκε ακόμα πιο δυνατά, και με τον Δημουλιά στο 58′ κέρδισε πέναλντι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούτσικος ο οποίος και άνοιξε το σκορ. Η Πρέβεζα συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το 2ο γκολ μέχρι το 75′ όπου και η Πλαγιά έκανε κάποιες προσπάθειες για να βγει και πάλι μπροστά, όπως στο 76′ όταν ο Βερύκιος βρήκε με κάθετη τον Σταμουλάκη, ο οποίος κόπηκε πριν πατήσει περιοχή.

Προς το τέλος, στο 86ο λεπτό ο Παλιογιάννης εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα, έκλεψε τη μπάλα και βρήκε τον Χαϊδάκη στην περιοχή, ο οποίος πέρασε και τον Καταγή για να γράψει το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος        Βοηθοί: Τζίμας-Σίσκας

Π.Σ Πρέβεζας (Γκαρτζονίκας): Kώτσης, Γιοβάνης, Σκαμνέλος, Δήμας Χ. (Μπάτσος), Χαϊδάκης, Πάσχος, Δημουλιάς, Τουλκερίδης, Βαλάρης (Παληογιάννης), Νίκου, Μπασιαδήμας (Κούτσικος).

Α.Ο Πλαγιάς (Παπαδόπουλος): Καταγής Γ., Παξινός (Μωραΐτης Γ.), Βερύκιος, Καταγής Π., Κατσαβρίας, Παξινός Ν. (Κολοκύθας), Μπουρδάρας Ε., Μωραΐτης Ι., Σταμουλάκης, Μπουρδάρας Ζ., Πανταζής (Κοκόλης).