Ήττα για την ΔΟΞΑ

ΔΟΞΑ Λευκάδας – Α.Ε. Ψυχικού 72-77
Πολύ κακή ήττα υπέστη η Δόξα στον εντός έδρας αγώνα με το Ψυχικό στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας με σκορ 72-77. Αποτέλεσμα της ήττας αυτής (σε συνδυασμό με τη νίκη του Παγκρατίου) είναι η Δόξα να μείνει εκτός των play off για την άνοδο στην Α1.
doxa2
Ένα σενάριο που δεν περίμενε κανείς, ιδιαίτερα μετά τις νίκες επί του Φάρου και επί του Προμηθέα εκτός έδρας. Στις τελευταίες αγωνιστικές το σύνολο του Τακιανού εμφανίστηκε κατώτερο των περιστάσεων και με 3 ήττες στα 4 τελευταία ματς έμεινε εκτός συνέχειας του πρωταθλήματος. Στα του παιχνιδιού τώρα, η Δόξα ξεκίνησε καλά και με καλύτερο το Μανούσο προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 19-15. Από κει και μετά όμως η Δόξα δεν έδειξε τη συγκέντρωση, τη διάθεση ή και την επιθυμία να κερδίσει ένα ματς-τελικό όπως είχαν χαρακτηρίσει οι ίδιοι οι άνθρωποι της ομάδας αυτό το ματς.
Το Ψυχικό ανέβασε την απόδοσή του και με καλύτερους τους Αχή Π. και Αγγελακόπουλο πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (36-40) Η επανάληψη ήταν ακόμα χειρότερη για τη Δόξα. Οι Δημάκος, Νίκου, Τσιώκος και Στέβοβιτς έκαναν άνω κάτω την άμυνα της Δόξας και στο 25′ το Ψυχικό προηγήθηκε με 40-53. Η Δόξα έδειξε να αντιδράει αλλά αποσπασματικά. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 52-57. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι.
doxa3
Η Δόξα δεν είχε τη συγκέντρωση και την υπομονή που έπρεπε κι έτσι το Ψυχικό πήρε μια πανάξια νίκη που του εξασφάλισε οριστικά την παραμονή στην κατηγορία. Η Δόξα σίγουρα δεν πέτυχε το στόχο της, που ήταν η συμμετοχή στα play off. Κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει τους ιθύνοντες του συλλόγου αφού στα τελευταία ματς η απόδοση της ομάδας δεν ήταν αυτή που έπρεπε για μια ομάδα που στοχεύει για πιο ψηλά.