Ήττα για την ΔΟΞΑ

Ολυμπιακος – Δόξα Λευκάδας 84-60

Σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει και πολύ σε κριτική η Δόξα ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με σκορ 84-60. Ένα παιχνίδι που δε αντέχει σε μεγάλη κριτική αφού η Δόξα δεν είχε δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Η Δόξα εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστικη για ένα ημίχρονο, έβαλε δύσκολα στον ολυμπιακό και τον προβλημάτισε. Προηγήθηκε με 7-11 και ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και στο 31-29, λίγο πριν το τελείωμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως οι πρωταθλητές ανέβασαν ρυθμό, πίεσαν και αποδιοργανωσαν τη Δόξα και κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ και τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους.

Η Δόξα κρατάει απ το παιχνίδι αυτό μόνο τη διάθεση και την ενέργεια που έδειξε να παλεύει, κρατάει και την ανταγωνιστικότητα που έδειξε και πάει στην επόμενη αναμέτρηση που παίζει ουσιαστικά τα ρέστα της για τη σωτηρία.

Καλύτεροι για τη Δόξα ήταν οι Scott και Harris ενώ διακρίθηκε και ο Doblas όσο έπαιξε πριν χρεωθεί με φάουλ.
Ο Χάρης Μαρκόπουλος μετα το ματς δήλωσε ότι κρατάει κάποια απ τα καλά στοιχεία του παιχνιδιού για τη Δόξα και επικεντρωνεται άμεσα στην αναμέτρηση με τον Κοροιβο το επόμενο Σάββατο.
Τα δεκαλεπτα: 14-15, 37-29, 60-45, 84-60