Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι, με ασθενοφόρο στο γήπεδο και πολλαπλά ράμματα…

Πολλά και διάφορα συνέβησαν στην αναμέτρηση του Πανλευκάδιου με αντίπαλο το Καναλάκι, όπου κατά τη διάρκεια του ‘Β ημιχρόνου το ποδόσφαιρο μπήκε σε δεύτερη μοίρα. Ο λόγος τα αντικείμενα που έπεφταν -από την έναρξη του ματς- με αποδέκτη τον Βέκιο, τα λάθη του κ. Μπαΐλη(στο Α’ ημίχρονο), ο διαπληκτισμός παικτών των αντιπάλων ομάδων και τέλος ο τραυματισμός στο πρόσωπο του βοηθού προπονητή Τάκη Ντούρου από ένα σιδερένιο καπνογόνο, και η μεταφορά του στο νοσοκομείο για πολλαπλά ράμματα.

Ξεκινώντας με τα του αγώνος…

Με τη σέντρα του ματς και με την πρώτη μπαλιά του Καναλακίου προς τα πίσω, η μπάλα έφτασε στον Καραπιπέρη ο οποίος στην πίεση του Ορφανού και στην προσπάθεια να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον αμυντικό και έμεινε στην περιοχή. Ο Ορφανός κατάφερε να την κερδίσει και από τη δεξιά πλευρά δοκίμασε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Καναλακίου κατάφερε να αντιδράσει και να μπλοκάρει. Στη συνέχεια όπως ήταν αναμενόμενο το Καναλάκι προσπάθησε να κάνει το παιγνίδι του με γιόμες και μακρινές μπαλιές χωρίς να καταφέρει να απειλήσει, πέραν από μερικά σουτ εκτός περιοχής που κατέληξαν ψηλά άουτ.

Στο 25ο λεπτό ένα ανάποδο ψαλίδι του Μπαλάφα κατέληξε άουτ και λίγο μετά στο 33′ ο Πανλευκάδιος που μέχρι εκείνη την ώρα στεκόταν καλύτερα και πιο τεχνικά μέσα στο τερέν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Ο Τσελάι από δεξιά έψαξε τον Ορφανό με μακρινή μπαλιά, ο επιθετικός του Πανλευκάδιου εκμεταλλευόμενος την αποτυχημένη απομάκρυνση του Μήτση βγήκε φάτσα με τον Καραπιπέρη και με ένα σουτ κανονιά τον άφησε άγαλμα για το 1-0.

Από ‘κει και πέρα, ο διαιτητής Ν. Μπαΐλης άρχισε να γίνεται πιο ελαστικός με τους φιλοξενούμενους σε σημείο που άρχισε η κερκίδα και οι φίλαθλοι των γηπεδούχων να βγαίνουν εκτός εαυτού. Εκεί πέσανε μερικά μικροαντικείμενα όταν ο κ Μπαΐλης έκλεισε τα μάτια σε δυο περιπτώσεις αποβολής του Σιώρου. Ο Σιώρος είχε αντικρίσει την κίτρινη κάρτα περίπου στο 25′ έπειτα από σκληρό φάουλ στο χώρο του κέντρου. Στο 42’ και στην προσπάθεια του ΚοκόληΧΖ να σεντράρει, ο Σιώρος έβαλε δολοφονικά (και όχι απλά βρώμικα) το πόδι του κατά του αντιπάλου, με τον Μπαΐλη να χαρίζεται και να μη βγάζει τη δεύτερη κίτρινη. Χτύπημα που συνόδευσε τον Κοκόλη μέχρι και το ‘Β ημίχρονο όπου και ζήτησε αλλαγή. Στη συνέχεια και πάλι σε σκληρό μαρκάρισμα του Σιώρου στο 44′ ο Μπαΐλης κράτησε -ξανά- την κάρτα μέσα στο τσεπάκι. Όπως ήταν επόμενο τα πράγματα στην κερκίδα άρχισαν να αγριεύουν.

Το Καναλάκι έφτασε κοντά στο γκολ στο 45′ όταν πολύ καλό σουτ του Τζίμα που βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, πέρασε ξυστά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τρανουλίδη.

Στο Β’ ημίχρονο το Καναλάκι απείλησε ξανά,με τον Γκόλια να αποφεύγει τον Βλάχο, να μπαίνει στην περιοχή και να σπάει τη μπάλα προς τα μέσα, αλλά ο Κωστακιώτης τελευταία στιγμή κατάφερε να απομακρύνει προ του Τζίμα. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον Πανλευκάδιο στο 61ο λεπτό, όταν ο Κοκόλης ΧΖ πρόλαβε χαμένη μπαλιά, σέντραρε στον Μπαλάφα, αυτός έκανε με μία το πλασέ αλλά ο Καραπιπέρης κατάφερε να διώξει με το πόδι αν και είχε φορά προς την αντίθετη πλευρά.

Στο 75′ και ενώ το ματς ήταν στο 1-0 άρχισαν τα έκτροπα. Σε ένα πλάγιο που κέρδισε ο Πανλευκάδιος, ο ΚοκόληςΧΣ πήρε τη μπάλα να εκτελέσει το πλάγιο, ο Γκόλιας πήγε επάνω του και προσπάθησε να του πάρει την μπάλα από τα χέρια για να τον καθυστερήσει, με αποτέλεσμα να διαπληκτιστούν. Οι ψυχραιμότεροι δεν ήταν πουθενά ολόγυρα, καθώς όσοι πήγαν δήθεν να τους χωρίσουν είχαν άλλο σκοπό. Το παιγνίδι διεκόπη για περίπου 10 λεπτά, όταν ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια. Το χειρότερο βέβαια ήταν ότι ο βοηθός προπονητή Τάκης Ντούρος, ο άνθρωπος που δεν έφταιγε σε τίποτα, όπως γίνεται πάντα, δέχθηκε αντικείμενο στο πρόσωπο από ανεγκέφαλο οπαδό με αποτέλεσμα να σκιστεί και να μεταβεί στο νοσοκομείο για να του παραχθούν οι πρώτες βοήθειες. Την κόκκινη κάρτα αντίκρισαν οι Γαλάνης και Κωστακιώτης (παίκτες του πάγκου και οι 2) για τα επεισόδια κατά τη διακοπή, ενώ ο Γκόλιας τη γλύτωσε με κίτρινη κάρτα.

Με το τέλος των επεισοδίων και έπειτα από ένα κόρνερ για το οποίο διαμαρτύρονται οι του Πανλευκάδιου και θεωρούν ότι ήταν άουτ, ο Σιώρος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια του Τρανουλίδη -ο οποίος έμεινε στην εστία- και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Λίγο έλειψε να γίνει και το 1-2 όταν και πάλι κεφαλιά του Σιώρου μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατευθύνθηκε προς το τέρμα αλλά ο Βλάχος έδιωξε πάνω από τη γραμμή, στο 95′.