Ηρακλής – Δόξα Λευκάδας 75-77

Μεγάλη νίκη για τη Δόξα επί του Ηρακλή, μέσα στο Ιβανώφειο, με σκορ 75-77. Μια νίκη που επαναφέρει τη Δόξα στο δρόμο των επιτυχιών μετά το στραπάτσο της προηγούμενης αγωνιστικής από το Χολαργό.

Η Εξέλιξη. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη του τη διάρκεια. Η Δόξα κατάφερε στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου να πάρει μια διαφορά 8 πόντων (19-27), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με ένα επί μέρους σκορ 13-2 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 32-29. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (45-35), όμως και πάλι η Δόξα αντεπιτέθηκε και το δεκάλεπτο τελείωσε με 55-55. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό ήταν για μη καρδιακούς. Η Δόξα πήρε το προβάδισμα με 66-71, ο Ηρακλής πίεσε και ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ με 75-74 (38’’ πριν τη λήξη) αλλά με καλάθι του Λιακόπουλου οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά (75-76) και κατέκτησαν μια σπουδαία νίκη μέσα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Η Δόξα νίκησε γιατί κατάφερε και έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα και βγήκε δυνατή μέσα από μια δύσκολη εβδομάδα, μετά και την απομάκρυνση του προπονητή Λευτέρη Χατζηκυριακίδη. Με παίχτες ηγέτες τους Τσαλδάρη και Καλαμπάκα νίκησε ένα από τα φαβορί για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Σημείο αναφοράς και κλειδί ήταν η άμεσα αντίδραση της ομάδας και η μείωση του σκορ όταν ο Ηρακλής προηγήθηκε με +10 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Με μεγάλα σουτ του Τσαλδάρη και με σπουδαία βοήθεια από τους Καλαμπάκα και Markovic, η Δόξα επέστρεψε γρήγορα στο παιχνίδι και πήρε μια μεγάλη νίκη.

Καλύτεροι για τη Δόξα όπως προείπαμε ήταν οι Τσαλδάρης, Καλαμπάκας, Markovic και Λιακόπουλος ενώ από τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Γκαγκαλούδης και Αγγελακόπουλος.

Η φάση του αγώνα είναι η τελευταία επίθεση της Δόξας. Μετά από άστοχο σουτ, ο Τζόλος κέρδισε το επιθετικό ρημπάουντ, πάσαρε στο Λιακόπουλο που με μια αποφασιστική πέτυχε το νικητήριο καλάθι του αγώνα.

Η διαιτησία δεν είχε εύκολο έργο, έδειξε να επηρεάζεται σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού από τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων αλλά σε γενικές γραμμές στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα πήρε μια σημαντική νίκη, μετά από μια δύσκολη εβδομάδα, με πολλή εσωστρέφεια, με πολλά να ακούγονται για το κλίμα στο εσωτερικό της ομάδας αλλά και μετά από την απομάκρυνση του πρώτου προπονητή Λ. Χατζηκυριακίδη.

Τα υπόποιπα αποτελέσματα: ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ Π. 92-93 (82-82 κ.α.) ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 67-76 ΑΕΛ – ΨΥΧΙΚΟ 54-66 ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 77-58 ΜΑΡΟΥΣΙ – ΕΘΝΙΚΟΣ 66-61 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΠΑΓΟΥ 79-65 ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΔΟΥΚΑΣ 104-72

Δεκάλεπτα: 14-16, 32-29, 55-55, 75-77

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Πιτσίλκας, Ταρενίδης

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 12, Αθανασούλας 4, Τότσιος 6, Παπαδιονυσίου, Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 10 (1), Γκαγκαλούδης 22 (3), Κακαρούδης 9, Γιαννακίδης 9 (2), Μπούμπαλο 3, Κάτσιος, Καλαϊτζίδης

Δόξα Λευκάδας (Κατωπόδης): Κελεσίδης, Τζόλος 6 (1), Γράβας 7 (1), Τσαλδάρης 11 (3), Καλαμπάκας 15 (3), Πετρόπουλος 4, Λιακόπουλος 18 (1), Ράπτης 2, Καμπουρίδης, Μπέμπης 3 (1), Μάρκοβιτς 11.

Βαθμολογία (σε 9 αγώνες): 1. Περιστέρι 18 (9-0) 2. Απόλλων Πάτρας 16 (7-2) 3. Χολαργός 15 (7-1)* 4. Καστοριά 14 (5-4) 5. Ηρακλής 14 (6-2)* 6. Δόξα Λευκάδας 14 (5-4) 7. Ψυχικό 14 (5-4) 8. Ερμής Αγιάς 14 (5-4) 9. Μαρούσι 13 (4-5) 10. Αμύντας 13 (5-3)* 11. Παπάγου 12 (3-6) 12. Καρδίτσα 11 (2-7) 13. ΑΕΛ 11 (2-7) 14. Εθνικός 11 (3-7)* 15. Αρκαδικός 10 (1-8) 16. Δούκας 10 (1-8) (*) Έχουν αγώνα λιγότερο.

Επόμενη αγωνιστική (10η, 6/12) Εθνικός-ΑΕ Λάρισας Δόξα Λευκάδας-Μαρούσι Δούκας-Ηρακλής Χολαργός-Περιστέρι Ψυχικό-Αρκαδικός Αμύντας-Ερμής Αγίας Λάρισας Καστοριά-Καρδίτσα Απόλλων Πάτρας-Παπάγου