ΑΘΛΗΤΙΚΑΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Γ.Σ. Περιστερίου – Δόξα Λευκάδας 59-54

Δεν τα κατάφερε η Δόξα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Περιστέρι και ηττήθηκε με σκορ 59-54. Μια ήττα απρόσμενη, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε, αφού η Δόξα προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Η Δόξα εμφανίστηκε δυνατή στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και με καλύτερους τους Καρύδα και Τσαλδάρη πήρε απ’ την αρχή το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 3-9 αρχικά και 14-20 στο τέλος του δεκαλέπτου. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για το συγκρότημα του Τακιανού. Η ομάδα του Περιστερίου ακολουθούσε στο σκορ αλλά η Δόξα κρατούσε πάντα την πρωτοπορία στο σκορ με μικρές μεν αλλά σταθερές διαφορές (22-26 στο 15′). Έτσι το ημίχρονο έληξε με 32-35.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό έως και σκληρό. Οι δυο ομάδες έδωσαν πολύ μεγάλη έμφαση στις άμυνες, πράγμα που φαίνεται και από το σκορ τους. Το Περιστέρι παρέμενε κοντά στο σκορ αλλά η Δόξα πάντα είχε απαντήσεις στα ξεσπάσματα που αντιμετώπιζε. Στο 25′ το σκορ ήταν 41-47 για τη Δόξα και το δεκάλεπτο έληξε με 43-49. Η τελική αντεπίθεση για το Περιστέρι έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Δόξα έδειξε να κολλάει στην επίθεση (συνολική συγκομιδή 5 πόντ.) και το Περιστέρι ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά. Με καλύτερους τους Σκουλίδα και Κατιάκο κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το τέλος και να προηγηθεί και με 3 πόντους διαφορά, 20″ πριν το τέλος. Η Δόξα δεν κατάφερε να απαντήσει κι έτσι ήρθε η ήττα, δεύτερη συνεχόμενη.

Μετά από το αποτέλεσμα αυτό, η Δόξα χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι με το Ψυχικό, αφού σε περίπτωση ήττας και με συνδυασμό αποτελεσμάτων κινδυνεύει να μείνει και εκτός play off ανόδου.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 45-49, 59-54
Διαιτητές: Παναγιώτου-Διαμαντής-Τσούνας

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 3 (1), Τσιότρας 9 (1), Πολυτάρχου 5 (1), Παπαντωνάκος 3 (1), Σκουλίδας 10 (1), Ψαρόπουλος 2, Κατιάκος 9 (1), Γκίλχρις 18, Πετρούλας, Γοργόνης, Παπαδιονυσίου

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Βαγενάς 3 (1), Τραϊανός 2, Καρύδας 13 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Μανούσος 6, Κανονίδης 10 (1), Κέντζο 5 (1), Πεταλωτής 1, Τσαλδάρης 7 (1), Κούτρας, Πετρόπουλος