Έβγαζε φωτιές ο Τηλυκράτης

Πρώτη του Ανδρέα Παντζιαρά στον πάγκο του Τηλυκράτη, που συνοδεύτηκε με ευρεία νίκη, αλλά και διαφορετικό πρόσωπο της ομάδας, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό του δευτέρου γύρου. Ο Τηλυκράτης έβγαζε φωτιές με το ρυθμό του στο πρώτο μέρος, είχε αμέτρητες τελικές προσπάθειες, διαρκή κίνηση και έδειξε να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην κλειστή άμυνα του Ωρωπού. Η κάθε επίθεση ήταν διαφορετική, γρήγορη, σχεδόν κάθε φορά ολοκληρωνόταν και φάνηκε να εκλείπει η ακατάσχετη φλυαρία της κατοχής μπάλας που έδειχνε ο Τηλυκράτης τελευταία. Το τελικό 7-1 μιλά από μόνο του.

Τα όργανα άρχισαν από το 5ο λεπτό, όταν ο Περιστέρης συνδυάστηκε όμορφα με τον Ορφανό, με τον νεαρό να πατά περιοχή και να σπάει τη μπάλα προς τα μέσα. Στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μακρυγιάννης που αν και καλυπτόμενος από αμυντικό, πλάσαρε σωστά προλαβαίνοντας τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά και την έξοδο του τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0. Λίγο μετά και πάλι ο Μακρυγιάννης έφτασε κοντά στο γκολ, όταν σούταρε εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ξυστά πάνω από το οριζόντιο.

Στο 17′ ο Δημουλιάς κεραυνοβόλησε την εστία του Ωρωπού με ένα διαγώνιο σουτ από θέση δεξιά, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. ΄Ένα σουτ του Ορφανού στο 23′ η μπάλα δίπλα από το κάθετο της εστίας των φιλοξενουμένων. Η Δόξα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, προτίμησε να διαφυλάξει τα μετόπισθεν, καθώς μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία των γηπεδούχων, με τον Σκιαδά να είναι πραγματικά θεατής. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειξαν να χαλαρώνουν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, καθώς ο ρυθμός μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ έντονος.

Έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τα τρεξίματα να έχουν πέσει, κάτι που άλλαξε στην πορεία και μετά την μείωση του σκορ από την Δόξα Ωρωπού. Έπειτα από μια βαθιά μπαλιά του Λύγκουρη, ο Σκαμνέλος που πήγε να διώξει βρήκε άσχημα τη μπάλα, στέλνοντάς τη στο χέρι του Περιστέρη. Ο διαιτητής καταλόγισε την παράβαση, έτσι στο 63ο λεπτό, ο Χασενί νίκησε τον Σκιαδά και έκανε το 2-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς στο 70′ ο Κονάκης είδε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα μετά από αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Περιστέρη.

Ο Τηλυκράτης που είχε ήδη αρχίσει να ανεβάζει ρυθμούς μετά το γκολ που δέχθηκε πέτυχε το 3-1, με τον Μακρυγιάννη να βρίσκεται στην περιοχή και να δοκιμάζει ανάποδο ψαλίδι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την Δόξα Ωρωπού να δείχνει πως εγκαταλείπει, μιας και όπως φαίνεται η ισορροπία της κρεμόταν από μια λεπτή κλωστή. 4-1 στο 75′ με τον αρχηγό Ανδρέα Κτενά να σουτάρει από διαγώνια δεξιά, εντός της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο απέναντι “Γ”.

Στο 80′ ο Τηλυκράτης κέρδισε φάουλ στη γραμμή της περιοχής, ο Ιασωνίδης εκτέλεσε με πάσα, ο Δημουλιάς με άπιαστο σουτ έκανε το 5-1. Το 6-1 πέτυχε ο Ορφανός, ο οποίος άξιζε ένα γκολ μιας και έτρεξε πολλά χιλιόμετρα στην αναμέτρηση χωρίς να δείχνει σημάδια κόπωσης, γκολ το οποίο δημιούργησε ο ίδιος από πίεση ψηλά και κλέψιμο της μπάλας στην περιοχή από αντίπαλο αμυντικό. Ο βραχύσωμος επιθετικός του Τηλυκράτη μετά το κλέψιμο πλάσαρε αμέσως μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Δόξας κάνοντας το 6-1 στο 83′, σκορ που έμελλε να αλλάξει μέχρι και το 90′.

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Ορφανός κέρδισε πέναλτι, με τον 15χρονο Παπακωνσταντή Θοδωρή να εκτελεί εύστοχα για το 7-1, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Τηλυκράτη.

Διαιτητής: Ρούσος Ν.  Βοηθοί: Μαυροκέφαλου – Ριζογιάννης