Έβαλε τα θεμέλια ο ΑΟ Παλαίρου.

Την ώρα που στη Λευκάδα οι πρωταθλητές γιόρταζαν την κατάκτηση του τροπαίου, σε δύο άλλα γήπεδα της κατηγορίας οι 2οι και 3οι των δύο ομίλων αναμετρήθηκαν στον πρώτο από τους διπλούς αγώνες (της πρώτης φάσης), για την κατάληψη της 3ης προνομιούχου θέσης που ανοίγει την πόρτα για την Α ΕΠΣ Π-Λ.

Στην Πάλαιρο, ο γηπεδούχος ΑΟ Παλαίρου υποδέχτηκε την ομάδα της ΑΕΝΣαμψούντας. Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων έδωσαν ρυθμό στην εξέδρα και ως εκ τούτου μεγάλη ώθηση στην ομάδα τους, που κατάφερε να κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη συνέχεια.

Με σκορ “ασφαλείας” 3-0 το μόνο που πρέπει να κάνει η Πάλαιρος στην έδρα της Σαμψούντας την Κυριακή στον επαναληπτικό αγώνα, είναι να δώσει το παρόν. Το παρόν όμως με όλη τη σημασία της λέξης, καθώς αν δείξει τον γνωστό καλό εαυτό της, αυτό το σκορ δεν ανατρέπεται με τίποτα.

Στα του αγώνος, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει και πολλά πράγματα, σε αντίθεση με το δεύτερο, όπου και η Πάλαιρος προηγήθηκε αρκετά νωρίς και συνέχισε με αμείωτο ρυθμό ώστε να φτάσει στο πολύ σημαντικό 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Ζέλος στο 57′ με δυνατό σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής.

Και πάλι ο Ζέλος για το 2-0 λίγα λεπτά μετά, στο 70′, όταν από κοντινή θέση και έπειτα από παράλληλη σέντρα δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Λίτος στο 83′ όταν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενή εστία, βάζοντας γερά θεμέλια στην υπόθεση της ανόδου.