Εθνικός Πειρ. – Δόξα Λευκάδας 72-70

Άτυχη στάθηκε η Δόξα απέναντι στην ομάδα του Εθνικού, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό Σαλπέας. Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 72-70 και έμεινε με την πίκρα της καλής εμφάνισης.

Η Εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με καλύτερους τους Μάρτζο και Λάανε κατάφερε να προηγηθεί με 21-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 39-29 στο ημίχρονο. Ήταν καλύτερος μέχρι εκείνο το σημείο και κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του. Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Δόξα κατάφερε να αντιδράσει. Έσφιξε πολύ την άμυνά της, πήρε τα ρημπάουντ και τον έλεγχο του αγώνα και όχι μόνο μείωσε αλλά και πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό. Οι ομάδες μάχονταν πόντο-πόντο. Η Δόξα προσπάθησε να πάρει τη νίκη στηριζόμενη κυρίως στις προσπάθειες των Τζόλου, Καλαμπάκα και Αγγελόπουλου όμως ένα κρίσιμο σουτ 3 πόντων του Λάανε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ανέβασε τη διαφορά στους 4 και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα.

Η Δόξα έχασε γιατί έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με διψήφιες διαφορές και αναγκάστηκε να «κυνηγάει» σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο, πράγμα που την άφησε χωρίς ενέργεια στο τέλος του παιχνιδιού όπου κρίθηκαν όλα. Παρουσιάστηκε μάλλον αδιάβαστη στην αντιμετώπιση των ατού του Εθνικού και δεν κατάφερε να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη.

Σημείο αναφοράς ήταν βέβαια το κρίσιμο σουτ του Λάανε περίπου 35’’ πριν τη λήξη, που έκανε το σκορ 70-66 κι έτσι έδωσε ένα μεγάλο πλεονέκτημα στους γηπεδούχους για τη νίκη.
Διακριθέντες για τη Δόξα ήταν οι Καλαμπάκας, Αγγελόπουλος και Τζόλος, όμως και πάλι ήταν λίγοι προκειμένου να πάρουν οι φιλοξενούμενοι το ροζ φύλλο αγώνα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάρτζος, Λάανε και Περσίδης.

Η Δόξα κρατάει μόνο τη διάθεσή της να παλέψει στο δεύτερο ημίχρονο. Κατά τα άλλα για άλλη μια φορά δεν έδειξε τη μαχητικότητα εκείνη που θα της επιτρέψει να κερδίσει τα εκτός έδρας παιχνίδια που θα τη στείλουν στη μάχη για τα playoff.

Η διαιτησία του παιχνιδιού δεν επηρέασε το αποτέλεσμα, δεν ευνόησε κάποια από τις δυο ομάδες, όμως δεν απέφυγε τα λάθη σε κάποια σημεία, που μάλλον θα μπορούσαν να μην γίνουν.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα πλέον, μετά και τη νίκη της Καστοριάς, έμεινε πίσω στη μάχη για μια θέση που οδηγεί στα playoff. Είναι ένα βαθμό πίσω από τους «γουναράδες» και υστερεί και στην ισοβαθμία, πράγμα που δυσκολεύει τις προσπάθειές της για να τερματίσει στην πρώτη πεντάδα. Σίγουρα μπορεί να κατακτήσει μια από αυτές τις θέσεις, όμως πρέπει να δείξει ένα σοβαρό πρόσωπο σε όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια, να κάνει μεγάλες νίκες και να παλέψει μέχρι τέλους να κατακτήσει τους στόχους της.