Έπεσαν μαχόμενοι οι Ίωνες.

Σκληρό καρύδι αποδείχτηκαν οι Ίωνες που αν και αγωνίζονται στην Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Π-Λ κατάφεραν να δείξουν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και να αιφνιδιάσουν τη Δόξα Ωρωπού, η οποία χρειάστηκε 100 λεπτά αγώνα για να κάμψει την αντίστασή τους.

Οι Ίωνες προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, έχοντας ανάλογη συνέχεια, όμως έτυχαν εχθρικής διαιτησίας από το ρέφερι της συνάντησης, ο οποίος τους ακύρωσε γκολ στο 26′ αλλά και έκλεισε τα μάτια σε φανερή ανατροπή του Καραμπέτσου εντός της περιοχής του Ωρωπού στο 30′.

Το 1-0 πέτυχε ο Στράτος Σπανός, στο 21′ όταν βρέθηκε διαγώνια προς το τέρμα χωρίς αντίπαλο και πλάσαρε από πάνω τον τερματοφύλακα του Ωρωπού.

Η ισοφάριση ήρθε στο δεύτερο μέρος και στο 65′ όταν ο Διαμαντής βρέθηκε σε ανάλογη θέση με αυτή του Σπανού στο πρώτο γκολ και πλάσαρε με τον ίδιο τρόπο, πάνω από τα χέρια του Χριστοδούλου για να κάνει το 1-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ένα σουτ του Σιαπλαούρα θα περάσει ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των Ιώνων. Όπως και ένα σουτ του Κυριακίδη στη συνέχεια που κατέληξε δίπλα από το κάθετο του Ωρωπού.

Πολύ δυνατό ματς, με σκληρές μονομαχίες στον αγωνιστικό χώρο και πάρα πολύ θέληση και από τις δυο πλευρές, που τόσο επιζητούσαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στην παράταση και ενώ η κόπωση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της, ιδιαίτερα για την ομάδα των Ιώνων, ο Ωρωπός πήρε το προβάδισμα, όταν έπειτα από εκτελεση φάουλ ο Τζαλοκώστας πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και έγραψε το 1-2. Σκορ που έμελλε να είναι και τελικό καθώς 3 λεπτά μετά, φάουλ του Νιάφα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ΧριστοδούλουΣ. δεν μπόρεσε να πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.