Έυκολα ο Πανλευκάδιος την Ένωση.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Πανλευκάδιος στο Πλάτωνας Γρηγόρης, στην αναμέτρηση με την ομάδα την Ένωσης Πρέβεζας. Ματς στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Κατηφόρη έδειξε λίγο μουδιασμένη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κατάλοιπο ίσως κόπωσης, (σωματικής ή ψυχικής) από τον τελικό της Τετάρτης, όμως με την πάροδο του χρόνου και καθώς η μπάλα άρχισε να κινείται, οι παίκτες προσηλώθηκαν στο καθήκον και γονάτισαν την αξιόμαχη Ένωση. Μέχρι το 30′ περίπου, η ομάδα της Ένωσης στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Κράτησε μπάλα, μοίρασε παιγνίδι και προσπάθησε ακόμα και να προηγηθεί, παρ’ όλο που την μεγάλη ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο την έχασε ο Πανλευκάδιος στο 12′. Ο Κοκόλης ΧΣ βρέθηκε σε θέση αριστερά και μέσα στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, ο Κοκόλης ΧΖ βρέθηκε στην πορεία μπροστά από το τέρμα, όμως το σουτ δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 20′ ήταν η σειρά της Ένωσης, η οποία λίγο έλειψε να προηγηθεί στο ματς, όταν ο Ντόντης βρέθηκε στη γραμμή της περιοχής,είδε τον Τρανουλίδη να προσπαθεί να τον κλείσει και δοκίμασε να τον πλασάρει, όμως το σουτ δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ. 5 λεπτά μετά ο Ορφανός εκτέλεσε φάουλ, ο Μπαλί βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, έκανε την κεφαλιά η οποία όμως κατέληξε στα χέρια του Βασιλάκου.

Στο 34′ και ενώ ο Πανλευκάδιος άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και να γίνεται όλο και πιο απειλητικός, ο Κοκόλης ΧΖ με έξοχη ενέργεια στο κέντρο και αριστερά απέφυγε δυο αντιπάλους και με διαγώνια μπαλιά έβγαλε τον Κοκόλη ΧΣ στην πλάτη της άμυνας της Ένωσης. Ο Κοκόλης έκανε το βολέ, ο Βασιλάκος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, όμως η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπαλάφα ο οποίος σούταρε για το 1-0.

Στο 40ό λεπτό ο Μπαλάφας έγινε δημιουργός. Από θέση αριστερά και κοντά στο κόρνερ, έβγαλε παράλληλη μπαλιά προς τον Ορφανό, ο οποίος ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και με μαεστρία την έστειλε στην απέναντι γωνία, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Ένωσης.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και απέφερε άλλα δύο γκολ για τους γηπεδούχους.

Έτσι στο 59′ έπειτα από βαθιά μπαλιά του Μπαλί, ο Μπαλάφας έκανε μια κεφαλιά λόμπα προς την αντίπαλη εστία, ο Βασιλάκος που βρέθηκε δυο βήματα έξω από το τέρμα αν και προσπάθησε, δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 3-0.

Στο 64′ ο Κοκόλης ΧΖ έκανε το ένα-δύο με τον Μπαλάφα, βγήκε μπροστά από τον Βασιλάκο και πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Το 4-0 γράφτηκε στο 70ό λεπτό, όταν από πλάγια θέση ο Κοκόλης ΧΣ προσπάθησε να βρει τον Μπαλάφα μέσα στην περιοχή, ο Κόκκαλης έπεσε μπροστά του για να απομακρύνει, όμως δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και έκανε το αυτογκόλ.

Στο 80′ ο Μεϊντάνης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στο διαιτητή της συνάντησης κ. Σπυράκο. Την πρώτη την είχε αντικρίσει λίγα λεπτά πριν για φάουλ στο κέντρο.

Διατητής: Σπυράκος    Βοηθοί: Μαυροκέφαλου-Ντόμαρης