ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Εύκολη πρόκριση για τον ΠΑΣ Αμβρακικό έναντι του ΑΟ Καρυάς.

Εύκολα όπως αποδεικνύει και το τελικό σκορ πήρε την πρόκριση ο ΠΑΣ Αμβρακικός στην έδρα του ΑΟ Καρυάς, κι όμως στην αρχή τα χρειάστηκε, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, πριν ακόμα καλά καλά ζεσταθούν και οι 22 παίκτες. Ο ΑΟ Καρυάς δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να κρατήσει αυτό το γκολ υπέρ του, που υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να είναι γκολ πρόκρισης, στη συγκεκριμένη όμως μετουσιώθηκε σε γκολ της τιμής.
Χωρίς να κλονιστούν οι παίκτες του Αμβρακικού από αυτή την εξέλιξη, συνέχισαν με πίστη στο πλάνο του προπονητή τους και είδαν μέσα στα επόμενα 20 λεπτά το σκορ από 1-0 εις βάρος τους, να έχει γυρίσει σε 1-4 και τη συνέχεια να φαντάζει περίπατος. Έτσι και έγινε.

Πρώτη καλή φάση του ματς, πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στα αντίπαλα καρέ και ο Λάζαρης θα γίνει αποδέκτης της μπάλας, θα κατεβάσει όμορφα με το στήθος και χωρίς σκέψη θα σουτάρει αφήνοντας όρθιο τον Παχή, ο οποίος δεν μπόρεσε σε καμιά περίπτωση να αντιδράσει.

Λίγο μετά στο 12′, ο Μπακοχρήστος επελαύνοντας από την αριστερή πτέρυγα, θα βρεθεί μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή θα σπάσει προς τα μέσα στον επερχόμενο Χασάι. Ο επιθετικός του Αμβρακικού με τη δεινότητα που τον χαρακτηρίζει στο σκοράρισμα, όπως έδειξε και σήμερα, θα φέρει το ματς στα ίσα.

Και ενώ ο ΑΟ Καρυάς προσπάθησε σε εκείνο το σημείο να συνέλθει από την ισοφάριση για να περισώσει ό,τι μπορεί, ο Χασάι βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας έπειτα από εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Μπακοχρήστου και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Σιώζο για το 1-2.

Ανάλογη η συνέχεια για τη Βόνιτσα, με τον ΑΟ Καρυάς να βρίσκεται αντιμέτωπος και με την τύχη του, καθώς στο 17′ σε προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας από τους αμυντικούς, θα γίνει η κόντρα στο σώμα του Φουρλή και ο δείκτης του σκορ θα ανέβει στο 1-3.

Στο 26′ το ρόλο του σκόρερ πήρε ο πρώην παίκτης του ΑΟ Καρυάς και νυν του Αμβρακικού Θεράπος. Με δυνατό σουτ από τα 40 μέτρα κατακεραύνωσε το Σιώζο, που αν και έπεσε στη γωνία του, δεν κατάφερε να βγάλει τη μπάλα.

Χατ τρικ για τον νεοαποκτηθέν παίκτη της Βόνιτσας, στο πρώτο του επίσημο ματς με τη φανέλα της ομάδας και στο 42ο λεπτό, όταν σε φάση καρμπόν με του 2ου γκολ βρέθηκε και πάλι στην πλάτη της άμυνας και αυτή τη φορά, με λίγη δόση τύχης έγραψε το 1-5 που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Βόνιτσα πάτησε φρένο, έκανε οικονομία δυνάμεων, δίνοντας χώρο στον ΑΟ Καρυάς, ο οποίος κατάφερε να απειλήσει σε 2 φάσεις, έπειτα από στημένες μπάλες, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ουσιώδες. Σα να μην έφτανε αυτό, λίγο πριν τη λήξη, στο 86′ και έπειτα απο εκτέλεση κόρνερ, ο Σιώζος θα διώξει σε πρώτη φάση, όμως η μπάλα θα βρει στο πόδι του Κατσαρά και θα καταλήξει και πάλι στα δίχτυα.