Εύκολα η Δόξα τον Ερμή Λαγκαδά.

Δόξα Λευκάδας – Ερμής Λαγκαδά 91-66.

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Δόξα στην προσπάθειά της να διατηρηθεί στο κυνήγι της δεύτερης θέσης της βαθμολογίας. Το παιχνίδι δεν αντέχει μεγάλης κριτικής αφού η διαφορά στη δυναμικότητα και την ποιότητα των ομάδων ήταν εμφανής. Άλλωστε, οι θέσεις των ομάδων στη βαθμολογία δείχνουν και τη μεγάλη αγωνιστική διαφορά που έχουν.

Ο Ερμής άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο και προέβαλε αντίσταση στη Δόξα, που αγωνιζόταν χωρίς τους τραυματίες Κυρίτση και Αναγνωστόπουλο. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-18 και ήταν και η μικρότερη διαφορά που είχε η Δόξα στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά στο σκορ άνοιγε συνεχώς. Με πολύ καλή και πιεστική άμυνα η Δόξα επέβαλλε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, κατάφερε να βγάλει αρκετούς αιφνιδιασμούς και να ανεβάσει και το σκορ σε υψηλά επίπεδα (49-33 ημίχρονο).

Ο Ερμής δεν αντέδρασε κι έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ίδια περίπου εικόνα στο παιχνίδι. Η Δόξα είχε πιο πολλές λύσεις, συνέχισε να παίζει όμορφο μπάσκετ και διατήρησε τη μεγάλη διαφορά στο σκορ. Η διαφορά αυτή έδωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο τη δυνατότητα στον Β. Ζιάγκο να δοκιμάσει σχήματα και τρόπους παιχνιδιού, αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίχτες του που συνήθως δεν παίρνουν σε άλλα παιχνίδια. Οι μικροί ανταποκρίθηκαν και κέρδισαν και το χειροκρότημα της εξέδρας.

Για τη Δόξα διακρίθηκαν οι Κυριακόπουλος, Καραδολάμης και Μουρατίδης ενώ για το Ερμή καλύτεροι ήταν οι Ακεψιμαΐδης και Μανούσος.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 91-66
Διαιτητές: Τσούνας-Καρακάσης-Σοφιανόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-18, 49-33, 71-50, 91-66

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 7 (1), Μάρτζος 19 (4/4 διπ., 3/5 τριπ., 2/2 β., 5ρ., 3 κλ.), Αργυρός 3 (1), Μουρατίδης 14 (1), Αποστολίδης 8, Καραδολάμης 12 (2), Συμεωνίδης 3, Σκλάβος 15, Μπέσκας 3 (1), Βαγενάς 7 (1), Γεωργάκης.

Ερμής Λαγκαδά (Μύθου): Καϊκλής 3 (1), Ελευθεριάδης, Σαντσόλι 2, Ακεψιμαΐδης 10, Βενετιδης 2, Παρίτσης 9, Μπένας 3, Νότης, Σαμαράς 8 (2), Καλογιάννιδης 4, Μανούσος 20, Πιλκούδης 5.