Δόξα Λευκάδας – Ηρακλής 87-89

Ήττα για τη Δόξα   στο ντέρμπυ με τον Ηρακλή, μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι  που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Ηρακλής φάνηκε λίγο πιο καλός στις λεπτομέρειες και ίσως λίγο πιο τυχερός κατακτώντας μια μεγάλη νίκη.

Η Εξέλιξη. Η Δόξα ξεκίνησε πολύ καλά και δυναμικά το ματς και με καλύτερους τους Τζόλο και Πετρόπουλο προηγήθηκε 20-9 και 26-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ηρακλής αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Με μπροστάρη τον Τότσιο και το Γεωργάκη κοντά στο καλάθι έκανε μεγάλη ζημιά στα ρημπάουντ και πέρασε μπροστά στο σκορ με 37-38. Το ημίχρονο έληξε με τη Δόξα να προηγείται με 41-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα ξεκίνησε πάλι καλύτερα και με ιδιαίτερη ευστοχία από την περιφέρεια πήρε ξανά διψήφια διαφορά (50-40). Στο σημείο εκείνο καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Markovic, που έδωσε και κέρδισε πολλές μάχες κάτω απ’ τα δυο καλάθια. Ο Ηρακλής και πάλι κρατήθηκε κοντά στο σκορ με σωστή καθοδήγηση από τον (πρώην «Λευκαδίτη») Χατζηκυριακίδη αλλά και χάρη στις προσπάθειες των Τότσιου, Γιαννακίδη και Χαριτόπουλου. Μάλιστα ο Ηρακλής κατάφερε να προηγηθεί με 75-76 5 λεπτά πριν τη λήξη και από εκείνο το σημείο το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Με προσπάθεια του Vashington ο Ηρακλής πέρασε με 85-87 και ο Πετρόπουλος ισοφάρισε σε 87-87. Όμως και πάλι ο αμερικανός του Ηρακλή έδωσε το πάνω χέρι στο Γηραιό και στην τελευταία επίθεσή της η Δόξα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Δόξα έχασε γιατί  παρά την καλή της απόδοση και επίδοση στην επίθεση, στην άμυνά της ήταν κακή και δέχτηκε 89 πόντους μέσα στο γήπεδό της. Μια κακή επίδοση για ένα παιχνίδι που παίζεται μια χρονιά ολόκληρη και η Δόξα έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Σημείο αναφοράς  του παιχνιδιού το γεγονός ότι ο Ηρακλής βρήκε σκορ από πολλούς παίχτες του, ακόμα και από αυτούς που συνήθως δεν παίρνει βοήθεια (Χαριτόπουλος, Γιαννακίδης). Επίσης οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των ρημπάουντ, πράγμα που δείχνει ότι είχαν μεγάλη δίψα για τη νίκη στο παιχνίδι.

Καλύτεροι για τη Δόξα   οι Τζόλος, Αγγελόπουλος, Πετρόπουλος και Καλαμπάκας, που όμως δεν έφτανα. Για τον Ηρακλή ξεχώρισαν οι Τότσιος, Χαριτόπουλος, Γιαννακίδης και Vashington.

Η Δόξα δεν κρατάει   τίποτα από τον αγώνα αυτό. Ήταν και το τελευταίο της χαρτί στη μάχη των play off, που τώρα βεβαίως δεν προλαβαίνει. Κάποιοι μετά το παιχνίδι έκαναν λόγο ακόμα και για αποφυγή των play out μιας και το πρωτάθλημα είναι τόσο ανταγωνιστικό που εύκολα μπορεί να σε ρίξει από τα ψηλά στα χαμηλά.

Η διαιτησία    ήταν πολύ καλή και υψηλού επιπέδου ενώ ένας εξ αυτών είναι διεθνής (Παπαπέτρου). Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν υπήρξε το παραμικρό παράπονο από τη μια ή την άλλη ομάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ήττα αυτή άφησε, όπως είπαμε, τη Δόξα πίσω στο κυνήγι των playoff. Ίσως θα ήταν υπερβολή να λέγαμε ότι η Δόξα θα κινδυνεύσει να μπει στη διαδικασία των play out για τον υποβιβασμό. Όμως η Δόξα έδειξε ένα ακόμη παιχνίδι ότι υποτιμά τις δυνατότητες αλλά και το ταλέντο των παιχτών της. Οι παίχτες αυτοί έχουν πετύχει πολύ μεγάλες νίκες και σίγουρα δεν έχουν ξεχάσει το μπάσκετ που ήξεραν. Η εικόνα της ομάδας στα τελευταία παιχνίδια δεν είναι καλή και πρέπει να βελτιωθεί άμεσα.