Δόξα Λευκάδας – Ερμής Αγιάς 69-71

Ήττα σοκ   για τη Δόξα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ερμή Αγιάς, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Μια ήττα που ίσως σημαίνει και το τέλος της αγωνιστικής χρονιάς της Δόξας, σε θέμα στόχων, αφού πλέον η Δόξα έχασε τις όποιες ελπίδες είχε για την πρώτη πεντάδα.

Η Εξέλιξη. Η Δόξα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε γρήγορα με 7-1 και έδειξε να θέλει τον έλεγχο από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν στο σκορ συνεχώς αλλά ποτέ δεν είχαν το προβάδισμα. Με καλύτερο τον Markovic οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε. Οι παίχτες του Πέρκου έδειξαν πιο μαχητικοί, πάλεψαν για κάθε ρημπάουντ και σιγά σιγά ροκάνισαν τη διαφορά. Με καλύτερο τον Τριανταφύλλου πέρασαν και μπροστά στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (34-37) και το ημίχρονο έληξε με 36-37.

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και καμιά τους δε μπορούσε να ξεφύγει. Πρωταγωνιστές στο σημείο εκείνο οι Ράπτης για τη Δόξα και Τριανταφύλλου και Καλλές για τον Ερμή. Το σκορ ήταν 55-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η μάχη ήταν συναρπαστική. Οι μάχες ήταν συγκλονιστικές κάτω από τα δυο καλάθια. Ο Ερμής κατάφερε ωστόσο να περάσει μπροστά στο σκορ με 67-71 στα τελευταία δευτερόλεπτα και να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους. Ο Τσαλδάρης μείωσε με δυο βολές σε 69-71 αλλά στην τελευταία ευκαιρία της Δόξας ο ίδιος παίχτης έμεινε με τη μπάλα στα χέρια κι έτσι ξέμεινε και η Δόξα από ευκαιρίες για καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Η Δόξα έχασε γιατί  ίσως δεν περίμενε ότι θα χάσει. Τόσο απλά. Ο Ερμής παρατάχτηκε χωρίς το μεγάλο του όπλο (Νέστορας Κόμματος) και κάπου εκεί αυτό μάλλον έπαιξε το ρόλο του στην αντιμετώπιση του παιχνιδιού. Ακόμα και η εξέλιξη του παιχνιδιού δεν έδινε τέτοια εικόνα για την έκβασή του.

Σημείο αναφοράς  η χαμένη μάχη των ρημπάουντ, η μεγάλη ζημιά που έκανε στη Δόξα κάτω από τα δυο καλάθια ο Καλλές αλλά και η πολύ καλή απόδοση του Τριανταφύλλου, που για δεύτερο ματς φέτος με τη Δόξα έχει πολύ καλή απόδοση. Επίσης για άλλο ένα παιχνίδι, οι εναλλακτικές που έψαξε ο προπονητής ήταν πολύ λίγες, αφού για ακόμα ένα παιχνίδι δε δείχνει να εμπιστεύεται κάποιους (συγκεκριμένους) παίχτες. Αποτέλεσμα ξανά να χαθεί το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο λόγω κούρασης.

Καλύτερος για τη Δόξα   ήταν ο Ράπτης που σκόραρε και κέρδισε πολλές μάχες κάτω από τα δυο καλάθια αλλά και ο Markovic που όσο έπαιξε βοήθησε αρκετά. Δε βοήθησαν καθόλου με την απόδοσή τους οι Τσαλδάρης και Λιακόπουλος, οι οποίοι μπέρδεψαν την ομάδα με τον τρόπο παιχνιδιού τους και ήταν φλύαροι με τη μπάλα.

Η Δόξα δεν κρατάει   απολύτως τίποτα από το παιχνίδι αυτό και καλά θα κάνουν οι υπεύθυνοι να το ξεχάσουν γρήγορα. Ήταν ένα παιχνίδι όπου εμφανίστηκαν ξανά οι αδυναμίες της ομάδας (κούραση, μικρό rotation παιχτών από τον προπονητή και πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση) και άλλο ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, με άσχημο αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν κι ένα από τα χειρότερα ματς που έχουμε δει σε θέμα απόδοσης των διαιτητών (κυρίως οι κ.κ. Γεωργιάδης και Παπαδόπουλος). Η αντιμετώπιση του παιχνιδιού ήταν «χαλαρή» και πολλές φορές με τα λάθος σφυρίγματά τους κατάφεραν να εκνευρίσουν τους παίχτες. Έχασαν πολλές φάσεις και γενικά έδειξαν ότι περισσότερο αγγαρεία έκαναν παρά σφύριζαν έναν κρίσιμο αγώνα της Α2.