Δόξα Λευκάδας – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ  84-79

Νίκη έστω και δύσκολα   για τη Δόξα, που κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Δούκα, σε ένα ματς που λίγοι περίμεναν να είναι αμφίρροπο μέχρι το τέλος. Οι παίχτες της Δόξας ήταν αυτοί που στο τέλος έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα και πήραν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Η Εξέλιξη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εμφανιστούν πολύ μαχητικοί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με 16-17. Με καλύτερους τους Κυρίτση και Ιωάννου, ο Δούκας δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα της Δόξας και έβαζε συνεχώς δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βγήκε μπροστά για τη Δόξα ο Τζόλος, οργάνωσε και σκόραρε, όμως η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 42-41.

Στο δεύτερο μέρος η Δόξα βρήκε βοήθεια στο σκοράρισμα από τους Λιακόπουλο και Πετρόπουλο, όμως και πάλι ο Δούκας παρέμενε κοντά στο σκορ με καλύτερο παίχτη σε εκείνο το σημείο τον Τσιότρα και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 61-58. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν μια επίθεση διαρκείας στηριζόμενη στην πιεστική τους άμυνα. Με εύκολα καλάθια στο αιφνιδιασμό χάρτη στην πίεση στα ατού των φιλοξενουμένων κατάφεραν να πάρουν μια διψήφια διαφορά (68-58) που έδειξα να γέρνει την πλάστιγγα της νίκης προς την πλευρά της Δόξας. Οι παίχτες του Δούκα προσπάθησαν και μείωσαν με τον Κυρίτση αλλά δεν κατάφεραν παρά μόνο να μειώσουν.

Η Δόξα κέρδισε γιατί  παρά το ότι έδειξε τάσεις υποτίμησης του αντιπάλου, στα κρίσιμα σημεία βρήκε την ψυχραιμία και την αποφασιστικότητα που χρειαζόταν προκειμένου να κερδίσει το παιχνίδι. Ήταν μια νίκη (απέναντι σε μια ήδη υποβιβασμένη ομάδα) που δε δίνει πολλά οφέλη αλλά μια ήττα θα έσβηνε τις όποιες ελπίδες έχει ακόμα η ομάδα για να συμμετάσχει στα playoff.

Σημείο αναφοράς  ήταν η έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, όπου η Δόξα με ένα σερί 7-0 ανέβασε τη διαφορά στο σκορ από τους 3 στους 10 κι έτσι έδειξε να παίρνει μια δύσκολη αλλά ταυτόχρονα χρήσιμη νίκη.

MVP για τη Δόξα,  ποιος άλλος από το Βαγγέλη Τζόλο, που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο για τη Δόξα. Οργάνωσε, σκόραρε, μοίρασε και έκανε και δυο καταπληκτικά κοψίματα σε προσπάθειες αντιπάλων για διείσδυση στο καλάθι. Συμπαραστάτες δίπλα του οι Αγγελόπουλος, Καλαμπάκας και Πετρόπουλος. Από το Δούκα ξεχώρισαν οι Κυρίτσης, Ιωάννου (παλιότερα είχαν αγωνιστεί και οι δύο στη Δόξα) και Τσιότρας.

Η Δόξα δεν κρατάει   πολλά από τον αγώνα αυτό. Ήταν μια νίκη που «έπρεπε να κατακτηθεί» και που θεωρούνταν δεδομένη εφόσον οι στόχοι των δυο ομάδων είναι εντελώς διαφορετικοί. Το γεγονός ότι η νίκη αυτή ήρθε δύσκολα σίγουρα πρέπει να προβληματίσει τους υπευθύνους.

Η διαιτησία    του παιχνιδιού  κυμάνθηκε σε πολύ καλό επίπεδο. Άλλωστε οι περισσότεροι διαιτητές αγωνίζονται και στην κορυφαία κατηγορία της χώρας. Δεν υπήρξαν δύσκολες φάσεις και σίγουρα είναι καλό το ότι κανείς δεν ασχολήθηκε με τους διαιτητές, παρά το ότι  ήταν ένα αμφίρροπο ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όσο περνάνε οι αγωνιστικές, τόσο θα μεγαλώνει το ενδιαφέρον της τελικής κατάταξης στο βαθμολογικό πίνακα στην κορυφή αλλά και στην ουρά. Εξαιρώντας την ομάδα του Περιστερίου, που έχει καπαρώσει την πρώτη θέση, όλες οι άλλες θέσεις είναι λίγο ή πολύ ανοιχτές και όλες οι ομάδες προσπαθούν να πλασαριστούν όσο καλύτερα μπορούν. Έτσι και η Δόξα κάνει την προσπάθειά της για την είσοδο στα playoff για να διεκδικήσει ό,τι της αναλογεί στη μάχη της ανόδου.