Δόξα Λευκάδας – Α.Ε. Λάρισας 91-71

Επιτυχιών συνέχεια   για τη Δόξα, που επιβλήθηκε της Α.Ε. Λάρισας με σκορ 91-71, δίνοντας έτσι συνέχεια στις επιτυχίες της μετά και τη νίκη στο Μαρούσι την προηγούμενη αγωνιστική.

Η Εξέλιξη. Παρά το ότι η ΑΕ Λάρισας έχει ήδη υποβιβαστεί στη Β εθνική, παρουσίασε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, τουλάχιστον όσο άντεχαν οι 8 παίχτες της με τους οποίους παρατάχτηκε. Η Δόξα ξεκίνησε δυνατά και με καλύτερο το Λιακόπουλο πήρε απ’ την αρχή ένα προβάδισμα το οποίο συντηρούσε ακόμα και με διψήφιες διαφορές. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 24-18 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συμπαραστάτες τους Πετρόπουλο και Ράπτη, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς. Το ημίχρονο έληξε με 44-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Δόξα με οργανωτή το Λιακόπουλο και με καλύτερους κάτω απ’ τα καλάθια τουςMarkovic και Καμπουρίδη ανέβασε ξανά τη διαφορά και έδειχνε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 66-49. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η διαφορά αργά αλλά σταθερά ανέβαινε και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ.

Η Δόξα κέρδισε γιατί  βρήκε κίνητρο να αγωνιστεί απέναντι σε μια υποβιβασμένη ομάδα και κατάφερε να έχει καλή απόδοση σε παιχνίδι-παγίδα, όπως χαρακτηρίζονται αυτά που ακολουθούν ημέρες διακοπών. Είχε πλουραλισμό στην επίθεση και βρήκε πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, είτε κοντά είτε μακριά από το καλάθι.

Σημείο αναφοράς  του παιχνιδιού ήταν, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, το ότι η ομάδα της Λάρισας παρατάχτηκε με 8 παίχτες. Η βαθμολογική της θέση δεν της επιτρέπει να έχει στόχο πλέον για τη φετινή χρονιά, πέρα από το να τερματίσει τη σεζόν με αξιοπρέπεια.

MVP για τη Δόξα   ήταν χωρίς αμφιβολία ο Λιακόπουλος. Ήταν πρώτος σκόρερ με 27 πόντους ενώ μοίρασε και αρκετές ασίστ, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν οι ψηλοί της ομάδας σκοράροντας και κάνοντας ζημιά στην αντίπαλη άμυνα.

Η Δόξα κρατάει   λίγα πράγματα από τον αγώνα αυτό. Ίσως την αγωνιστικότητα που έδειξε αλλά και το ότι αγωνίστηκε με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών αλλά και για προληπτικούς λόγους. Δεν αγωνίστηκαν οι Τζόλος, Αγγελόπουλος, Γράβας και Τσαλδάρης.

Η διαιτησία    κυμάνθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα, σε ένα μέτριο παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα. Δύσκολες φάσεις δεν υπήρξαν και σίγουρα η έκταση της διαφοράς στο σκορ δεν άφηναν περιθώρια για γκρίνιες προς τους γκρι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα εξακολουθεί να έχει κάποιες ελπίδες να προλάβει το τρένο των playoff, κάτι όμως που δεν είναι καθόλου εύκολο. Η διαφορά με την Καστοριά είναι στους δυο βαθμούς και η «γουναράδες» υπερτερούν και στην ισοβαθμία. Η Δόξα λοιπόν, πρέπει να κάνει το απόλυτο στα παιχνίδια που απομένουν αλλά και πάλι η τύχη της δεν εξαρτάται από τα δικά της παιχνίδια μόνο και σίγουρα θα χρειαστούν συνδυασμοί αποτελεσμάτων.