Δόξα Λευκάδας – Α.Σ. Καρδίτσας 86-84

Επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες η Δόξα, επικρατώντας του Α.Σ. Καρδίτσας με σκορ 86-84, αφήνοντας πίσω έτσι την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και παραμένοντας σε τροχιά playoff.

Η Εξέλιξη. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο εξαρχής. Η Δόξα είχε το προβάδισμα εξαρχής και σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να πάρει διαφορά. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 17-15 και στο ημίχρονο με σκορ 36-27. Η μοναδική φορά που η Δόξα πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 64-49 λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Καρδίτσας, όμως, έβρισκε πάντα τρόπους να ακολουθεί στο σκορ. Έκανε την τελευταία προσπάθειά της στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο -3 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (84-81) αλλά δεν είχε άλλα περιθώρια.

Η Δόξα κέρδισε γιατί κατάφερε και έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον Ερμή Αγιάς, λειτούργησε σωστά παρά την πίεση που υπήρχε για τη νίκη και κατάφερε να πάρει άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, συνεχίζοντας τη δύσκολη αποστολή της μέχρι τα playoff της ανόδου.

Σημείο αναφοράς ήταν ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα για την ομάδα των νησιωτών, πράγμα που δείχνει και την ποιότητα που διαθέτει το ρόστερ της Δόξας. Πέντε παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ για τη Δόξα δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Τσαλδάρης και Μπέμπης.

Καλύτεροι για τη Δόξα ήταν οι Λιακόπουλος, Καλαμπάκας, Αγγελόπουλος και Γράβας ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο νεαρός (διεθνής) Καμπουρίδης τόσο στο σκοράρισμα όσο και στις μάχες των ρημπάουντ, ειδικά όταν χρεώθηκαν με φάουλ οι Markovic και Ράπτης.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι νίκες που καταφέρνει και κατακτά η Δόξα σε αυτές τις αγωνιστικές είναι πολύ σπουδαίες και σημαντικές. Είναι νίκες που την διατηρούν στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας και της δίνουν τη δυνατότητα να προσπεράσει σχετικά ανώδυνα τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που ταλαιπωρούν την ομάδα. Επίσης της δίνουν την ευκαιρία να μπορεί να κρατάει όλους τους παίχτες σε εγρήγορση για τα παιχνίδια που έρχονται, στα οποία θα κριθούν και οι τελικές θέσεις της βαθμολογίας και τα playoff.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Ηρακλής – Λάρισα 89-81 Μαρούσι – Περιστέρι 61-90 Χολαργός – Αρακδικός 85-76 Δούκας – Ερμής Αγιάς 78-76 Αμύντας – Καστοριά 66-60 Ψυχικό – Απόλλων Π. 75-65 Εθνικός – Παπάγου 84-63

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 86-84

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-27, 64-51, 86-84

Παφίλης-Σιμητόπουλος-Παπαδόπουλος Θ.

Δόξα Λευκάδας (Κατωπόδης) : Κελεσίδης, Τζόλος 12, Αγγελόπουλος 12, Καλαμπάκας 20 (4), Πετρόπουλος 3, Λιακόπουλος 18, Γράβας 11 (1), Καμπουρίδης 5, Ράπτης 3 (1), Μάρκοβιτς 2. Καρδίτσα (Καλογήρου) : Τεπετίδης, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 4, Μαυρογιάννης 15 (1), Παππάς, Αμπαράς 28 (3), Καμαριώτης 10 (2), Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος 18 (4), Θέος 9

Η Βαθμολογία: 1.Περιστέρι 28 (14-0) 2.Ηρακλής 25 (11-3) 3.Χολαργός 25 (11-3) 4. Αμύντας 23 (9-5) 5.Δόξα Λευκάδας 23 (9-5) 6.Απόλλωνας Πατρών 23 (9-5) 7. Ερμής Αγιάς 21 (8-6) 8.Καστοριά 21 (8-6) 9.Ψυχικό 21 (8-6) 10.Μαρούσι 19 (5-9) 11.Εθνικός 19 (5-9) 12.ΑΣ Παπάγου 18 (4-10) 12.Αρκαδικός 17 (3-11) 14.ΑΣ Καρδίτσας 17 (3-11) 15.Δούκας 17 (3-11) 16.ΑΕ Λάρισας 16 (2-12)

Επόμενη αγωνιστική (15η, 27/1): ΑΕΛ – Μαρούσι Περιστέρι – Αμύντας Αρκαδικός – Ηρακλής Ερμής Αγιάς – Χολαργός Καρδίτσα – Δούκας Παπάγου – Δόξα Λευκάδας Απόλλων Πάτρας – Εθνικός Καστοριά – Ψυχικό