Δόξα Λευκάδας – Προμηθέας Πατρών 73-79

Δύσκολη και ίσως καταδικαστική ήττα υπέστη η Δόξα στη Λευκάδα από τον Προμηθέα Πατρων, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών. Ένα αποτέλεσμα που ίσως αποδειχθεί ότι αφαιρεί μεγάλο μέρος από τις ελπίδες της ομάδας του νησιού για παραμονή στην κορυφαία κατηγορία. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους νησιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 13-2. Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 28-15 και η Δόξα έδειξε ότι θα παλέψει με νύχια και με δόντια για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Προμηθέας αντεπιτέθηκε, μείωσε στο ημίχρονο σε 42-38 και συνέχισε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 56-56. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στο τελείωμα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήραν ένα πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, που ίσως τους δίνει από τώρα ένα μεγάλο αβαντάζ για την παραμονή.
Η Δόξα έχασε γιατί έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στο τέλος του παιχνιδιού. Οι τελευταίες μέρες, ή ακόμα και εβδομάδες, ήταν πολύ δύσκολες για την τοπική ομάδα αφού οι τραυματισμοί αλλά και οι απουσίες δεν την αφήνουν να προπονηθεί και να ετοιμαστεί όπως επιθυμεί για τα παιχνίδια που έρχονται.
Σημείο κλειδί του αγώνα ήτανστο τρίτο δεκάλεπτο όταν μετά από άστοχη βολή του Τόντιτς, ο Φαγιέ πήρε το επιθετικό ρημπάουντ και πάσαρε στο Μούρ, που με τρίποντο μείωσε στον ένα πόντο, δίνοντας μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ στους φιλοξενούμενους, που έδειχναν να ξεμένουν από λύσεις.
Η Δόξα έχει πολύ δύσκολη αποστολή από δω και στη συνέχεια, εάν όχι αδύνατη. Καλείται να κάνει υπερβάσεις στην απόδοσή της και να πάρει νίκες που είναι “εκτός προγράμματος” για αυτήν, όπως η νίκη στο Ρέθυμνο. Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.
Η διαιτησία δεν ήταν καλή, αν αναλογιστούμε την κρισιμότητα του αγώνα, δείχνοντας σε μερικές στιγμές διάθεση προστασίας των φιλοξενουμένων, που σούταραν αρκετές βολές για εκτός έδρας παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 28-15, 42-38, 56-56, 73-79
Δόξα (Μαρκόπουλος): Πεταλωτής, Σκοτ 5, Άμποτ 11(3), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ψαθάς 2, Ντόμπλας 18, Ρόμπινσον 9(1), Τσαλδάρης 9(3), Χάρις 16(1).

Προμηθέας (Αγγέλου): Παπαντωνίου, Μπλάσινγκεϊμ 8, Γκίκας 7(2), Πέττας, Γερομίχαλος, Φαγιέ 15(1), Τζόουνς 11, Τόντιτς 20(3), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 12(1).