ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Δόξα Λευκάδας – ΟΦΗ 69-65

Μια πολύ δύσκολη και αγχωτική νίκη πέτυχε η Δόξα εναντίον του ΟΦΗ για το πρωτάθλημα της Α2.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα λοιπόν για τη λευκαδίτικη ομάδα με μια νίκη που τη χρειαζόταν όσο τίποτε για πολλούς λόγους.

Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ δύσκολο για τη Δόξα. Ο ΟΦΗ είναι μια ομάδα πολύ καλή, που αδικείται από τη βαθμολογική της θέση μέχρι τώρα. Αυτό φάνηκε και στη διάρκεια του παιχνιδιού, αφού σε κανένα σημείο η διαφορά δεν ανέβηκε τόσο ώστε να γίνουν πιο εύκολα τα πράγματα. Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο η Δόξα είχε το προβάδισμα, αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-13. Στο δεύτερο ο ΟΦΗ εμφανίστηκε πιο δυνατός στην άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί με 19-23. Όχι για πολύ όμως μιας και η Δόξα ανέβασε ξανά την απόδοσή της. Κάπως έτσι ήταν και η εξέλιξη του παιχνιδιού μέχρι το ημίχρονο όπου και πάλι έληξε με τη Δόξα μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η λευκαδίτικη ομάδα εμφανίστηκε πιο δυνατή ειδικά στην άμυνα, καταφέρνοντας έτσι να πάρει μια διαφορά στο σκορ, που ήταν και η μόνη διψήφια (56-45). Και πάλι όμως για μικρό διάστημα μιας και οι κακές επιλογές στην επίθεση και το άγχος έκαναν ξανά την εμφάνισή τους. Το παιχνίδι από κει και μετά ήταν αμφίρροπο και φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο ΟΦΗ πλησίασε στο σκορ και απείλησε τη Δόξα με τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα της. Όμως λίγο η αμυντική της προσήλωση και η ψυχραιμία σε καίριες φάσεις σε συνδυασμό με την αστοχία της κρητικής ομάδας έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Δόξας.

Για τη Δόξα ξεχώρισαν σε απόδοση οι Μάρτζος, Μουρατίδης και Κυριακόπουλος ενώ για τον ΟΦΗ καλύτεροι ήταν οι Κιτσούλης, Ραζής.

Αυτή ήταν και η τελευταία αγωνιστική πριν τις γιορτές για την Α2. Η ερχόμενη διακοπή μπορεί να λειτουργήσει ευεργετικά για την ομάδα, αφού είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για το νέο προπονητή να δουλέψει με την ομάδα χωρίς την πίεση των αγώνων και να περάσει τη δική του φιλοσοφία. Κάτι που δεν μπορούσε να γίνει μέχρι τώρα. Έτσι, μετά τις γιορτές με την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, να γίνει η αντεπίθεση της ομάδας που θα την επαναφέρει στους στόχους της.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΟΦΗ 69-65
Διαιτητές: Γεωργιάδης-Πανταζής-Συμεωνίδης
Δεκάλεπτα: 18-13, 34-31, 49-43, 69-65
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 10 (2), Μάρτζος 10 (2), Χίμπερτ 2, Μουρατίδης 7 (1), Αποστολίδης 5, Καραδολάμης, Συμεωνίδης 5, Αναγνωστόπουλος 7, Σκλάβος 23 (4/5 βολές, 5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γαρμπής, Βέσκας, Αργυρός
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης, Σταμπουλής 11 (3), Ράζης 11 (1), Τζουλάκης, Μαυρογιάννης, Στυλιανού 8 (1), Λιανός 6, Κιτσούλης 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κυρίτσης, Χάλαρης 5 (1), Τρεπάλοβατς 8, Σκλήβας