Δόξα Λευκάδας – Εθνικός Πειραιώς 69-61

Δύσκολη και αγχωτικό νίκη πέτυχε η Δόξα απέναντι στον Εθνικό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α2. Μια νίκη που όμως τη χρειαζόταν όσο τίποτα για να επανέλθει στις επιτυχίες μετά την ήττα από το Ψυχικό. Δύσκολο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που φαινόταν απ την αρχή να είναι αγχωμένος. Άλλωστε ο Εθνικός είναι μια απ τις πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 11-17. Στη δεύτερη περίοδο η Δόξα μπήκε πιο αποφασισμένη. Μείωσε γρήγορα τη διαφορά και πέρασε μπροστά με 18-17 χάρη στις σωστές επιθετικές επιλογές. Ο Εθνικός αντέδρασε και ακολούθησε στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με 34-32. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν κλειστό και αγχωτικό. Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι και το 35. Εκεί η Δόξα έδειξε να έχει μεγαλύτερη ψυχραιμία και με το Λιακόπουλο μπροστάρη πήρε μια διαφορά και τελικά τη νίκη.

Κλειδί για τη νίκη της Δόξας αποδείχτηκε η ψυχραιμία της και η υπομονή της μέχρι το τέλος σχεδόν του παιχνιδιού. Πήρε μια σπουδαία νίκη που θα της δώσει και την απαραίτητη ψυχολογική ώθηση.Το ερχόμενο Σάββατο η Δόξα έχει άλλο ένα ντέρμπι απέναντι στο φαβορί της κατηγορίας, την ομάδα του Περιστερίου.

Καλύτεροι για τη Δόξα οι Λιακόπουλο, Τσαλδάρης, Ραπτης και Καλαμπάκας.

Απ τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Λάανε, Τσούτσος και Μάρτζος.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Ηρακλής-Καστορια 78-68 , Χολαργός-Αμύντας 78-65,  Δούκας-Ψυχικό 77-83 , Περιστέρι-Ερμής Αγιάς 80-51,  Αρκαδικός-Καρδίτσα 64-58,  19.30 ΑΕ Λάρισας-Παπάγου