Δόξα Λευκάδας – A.E.K. 64-68

Πολύ κοντά σε μια μεγάλη και ιστορική νίκη έφτασε η Δόξα αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την έκπληξη. Κοίταξε στα μάτια τη μεγάλη και σπουδαία Α.Ε.Κ. αλλά στις λεπτομέρειες έχασε ένα παιχνίδι που έδειξε ότι είχε τον τρόπο να το πάρει.
Η Εξέλιξη.
Η Δόξα ξεκίνησε δυνατά και με όπλο στην επίθεση τον Maras κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-15. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε στο +7 για τους γηπεδούχους (22-15) με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Εκεί η ΑΕΚ έδειξε να ξυπνάει και αντέδρασε. Πίεσε στην άμυνά της και με κορυφαίο το Μαυροκεφαλίδη έκλεισε το ημίχρονο με μικρό προβάδισμα (36-38). Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και η Δόξα έβαλε δύσκολα στους φιλοξενουμένους.
Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 51-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Σε μια από τις τελευταίες φάσεις, οι παίχτες του Τακιανού δεν εξασφάλισαν το αμυντικό ρημπάουντ και στην εξέλιξη ο Ukic με τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή με το σκορ να γίνεται 64-68, 40 ‘’ πριν το φινάλε.
Η Δόξα δεν κατάφερε να κλέψει το παιχνίδι, αν και πάλεψε στα ίσια απέναντι σε μια από τις ιστορικότερες ομάδες της Ελλάδας. Οι ψηλοί της χρεώθηκαν γρήγορα με φάουλ, κάτι που στη διάρκεια του αγώνα στοίχησε. Στις λεπτομέρειες χάθηκε άλλο ένα ματς.
Σημείο αναφοράς και κλειδί του παιχνιδιού ήταν όπως προαναφέραμε τα φάουλ που φορτώθηκαν οι Doblas και Γιωργάκης, γεγονός που αποδυνάμωσε πολύ την άμυνα της Δόξας κοντά στο καλάθι κι έτσι ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε «ανοιχτή διάβαση» να κάνει ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια.
Καλύτερος για τη Δόξα με διαφορά ο Maras με 23π. και 7ρ. ενώ πολύ θετικός ήταν και ο Harris με 18π. Δεν κατάφερε να βοηθήσει και πάλι ο Τσαλδάρης, ο οποίος παρά τα λεπτά συμμετοχής του ήταν άποντος, πήρε μόνο ένα ρημπάουντ και έδωσε μια μόνο ασίστ.
Η διαιτησία έδειξε μια «μικρή ευαισθησία» υπέρ των φιλοξενουμένων σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Η ευκολία που χρεώθηκαν φάουλ οι ψηλοί της δόξας αλλά και κάποια αμφιλεγόμενα σφυρίγματα (βήματα του Harris στο τελευταίο λεπτό, πολλές βολές υπέρ της ΑΕΚ από φάουλ εκτός φάσης) άφησαν μια κακή εώς και ύποπτη εικόνα σε ένα, κατά τα άλλα, πολύ όμορφο παιχνίδι.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το κλειστό της Λευκάδας ήταν άλλη μια φορά γεμάτο από φίλους και των δυο ομάδων, χωρίς να γίνει το παραμικρό. Οι φίλοι της Δόξας αλλά και αυτοί της ΑΕΚ έδειξαν ότι δεν είχαν κάτι να χωρίσουν κι έτσι δεν ακούστηκε το παραμικρό.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Scott 2, Doblas 8, Τσαλδάρης , Harris 18(1), Maras 23(1), Πεταλωτής, Abbott 5, Dowell, Δεμερτζής 3(1), Γεωργάκης 3, Ταπούτος 2, Ψάθας .
Α.Ε.Κ. (Μανωλόπουλος): Ukic 12(20, Λαρεντζάκης 9(2), Newley, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίσης 21(1), McGrath 4(1), .Elonu, Sakota 9, Βασιλειάδης 3(1), Χαριτόπουλος, Dixon 2, Τσαλμπούρης