Δόξα Λευκάδας – Δουκας 63-70

Απρόσμενη ήττα υπέστη η Δόξα στην αναμέτρηση με το Δουκα στο κλειστό της Λευκάδας, κι έτσι έμεινε πίσω στη διεκδίκηση μιας καλύτερης θέσης για τα play off.
Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από την αρχή. Ο Δούκας έδειξε ότι ήρθε να πουλήσει ακριβά το τομάρι του στην προσπάθεια του να αποφύγει τη διαδικασία των play out. Η Δόξα μπήκε καλά στο παιχνίδι και με τους Μανούσο και Καρύδα προηγήθηκε με 20-19 στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Δουκας άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη κι εκεί άρχισαν τα δύσκολα για τη Δόξα. Εγκλωβίστηκε σε κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Δουκας να πάρει και διάφορα στο ημίχρονο με 10 (26-36).
doxa4
Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ κι έτσι η αθηναϊκή ομάδα κράτησε τη διαφορά (40-51) στο σκορ αφού η ομάδα του Τακιανού έχασε τη συγκέντρωση της και έδειχνε να μη μπορεί να αντιδράσει. Η Ομάδα του Δούκα με μπροστάρη τον Κυρίτση και συμπαραστάτες τους Κουκά και Μολφέτα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.
Η Δόξα έκανε την προσπάθεια της στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντα των Τσαλδάρη και Καρύδα πλησίασε στο σκορ μέχρι και στους 3 πόντους (56-59) αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή.
Με ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές οι παίχτες του Δούκα κατάφεραν και πήραν μια σημαντική νίκη.
doxa1
Τελικό σκορ 63-70.
Για τη Δόξα δεν αλλάζουν πολλά στους στόχους της μετά από αυτή την ήττα. Είναι σίγουρη η παρουσία της στα play off. Όμως με αυτή την ήττα δύσκολα θα διεκδικήσει καλύτερη θέση από την πέμπτη στην κατάταξη της κανονικής περιόδου. Σε περίπτωση νίκης η Δόξα θα μπορούσε να διεκδικήσει ακόμα και την τρίτη θέση.
Καλύτεροι για τη Δόξα ήταν οι Τσαλδάρης και Καρύδας ένα από το Δούκα ξεχώρισαν οι Κυριτσης, Κουκας, Μολφετας και Μιχαλογλου.