Διπλό για τον Απόλλωνα ΝΛ και παραμονή στην Α’

Σε μια όμορφη αναμέτρηση με αρκετά γκολ και πολλές ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, η ομάδα του Σύβρου πήρε τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς που της έδωσαν τη δεύτερη θέση στην κατάταξη του βαθμολογικού πίνακα των μπαράζ. Ως εκ τούτου, αυτή τη στιγμή, και με τον υποβιβασμό της Φιλιππιάδας να φαντάζει δύσκολος έως και απίθανος, ο Απόλλων ΝΛ θα συνεχίζει στην 1η κατηγορία της ΕΠΣΠ-Λ.

Ο ΠΑΣ Σφακιωτών ήταν αδιάφορος για το ματς, κι έτσι ο Βαγγέλης Μάλφας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν τόσο στις προηγούμενες κρίσιμες αναμετρήσεις.

Από τα πρώτα λεπτά, η μπάλα φλέρταρε και με τις δύο εστίες κι έτσι είχαμε χαμένη ευκαιρία στο 3′ για τον Σύβρο, με τον Χότζα σουτάρει στην έξω πλευρά των δικτύων της εστίας των Σφακιωτών. Απάντηση από τους γηπεδούχους στο 6′ με τον Κτενά να σεντράρει από αριστερά και τον Μάτζαρι από κοντά να ανοίγει το σκορ, 1-0 για τους Σφακιώτες.

Ευκαιρία για το 2-0 στο 9′, με τον Κτενά να βρίσκεται απέναντι από τον τερματοφύλακα και να προσπαθεί να πλασάρει, όμως τη μπαλα να καταλήγει στα χέρια του Σοδλάτου. Στο 15 ο Χότζα, ο οποίος με μεγάλες κούρσες έβγαινε αρκετά συχνά πίσω από την άμυνα των Σφακιωτών, βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά και έκανε την παράλληλη προς τα μέσα, ο Σολδάτος Σ. επιχείρησε κοντινό σουτ όμως ο Παπάς έπεσε ενστικτωδώς και αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Και πάλι ο Χότζα στο 24′ από αριστερά, αυτή τη φορά το διαγώνιο σουτ που θα δοκιμάσει θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 33′ οι Σφακιώτες θα πάρουν και πάλι το προβάδισμα όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Καρύδης βρέθηκε μες στην περιοχή, έπιασε την καρφωτή κεφαλιά κάνοντας το 2-1.

Χότζα ξανά από αριστερά στο 39′ και πάλι παράλληλη προς τον Σολδάτο Σ. αυτός θα καθυστερήσει μπροστά από την αντίπαλη εστία και θα τον προλάβουν οι αμυντικοί. Το ημίχρονο έληξε με την ισοφάριση από πλευράς Σύβρου, όταν ο Αντύπας από θέση δεξιά δοκίμασε μια σέντρα σουτ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Παπά.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τόσο ζωντάνια όσο το πρώτο, με τους δυο αντιπάλους να ρίχνουν σχετικά τους ρυθμούς και τους φιλοξενούμενους να είναι λίγο καλύτεροι. Ο Παπάς για τους Σφακιώτες, που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και έσωσε πολλές φορές την εστία του από το γκολ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε μια κοντινή κεφαλιά του Σολδάτου Σ. στο 56′, όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για το σουτ εκτός περιοχής από τον Βακουφτσή, το οποίο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία για την ισοφάριση με ένα δυνατό σουτ του ΛάζαρηΕ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο ΣολδάτοςΔ.

Το τελικό 2-4 γράφτηκε στο 82′ όταν Αντύπας βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπά και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.