Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Γαλατάσαραϊ η Νίκη Λευκάδας (φώτο)

Μάχη μέχρι τελευταίας αναπνοής έδωσε η Νίκη Λευκάδας αγγίζοντας  τη πρώτη νίκη στο φετινό Eurocup Women . Δεν τα κατάφερε όμως αν και έφτασε πραγματικά πολύ κοντά στο να πάρει τη νίκη για την φανέλα της, μια φανέλα που φέτος έγραψε ιστορία και έφτασε μέχρι στους ομίλους δείχνοντας σε όλους την Λευκάδα και τη δύναμη που έχει αυτή η ομάδα. Με την ήττα αυτή σβήνονται και τα  σενάρια πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η Τζέιντ Γουόκερ  και η Πελαγία Παπαμιχαήλ  ήταν οι καλύτερες παίκτριες της Νίκης . Άτυχη η Μπαλτά που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι.

Η Νίκη Λευκάδας  από την αρχή είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι έστω με μικρή διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να αγγίξει τη διαφορά των 9 πόντων αλλά η Γαλατάσαραϊ  στην τρίτη περίοδο κατάφερε να μειώσει σημαντικά. Στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου η Νίκη λόγο της κούρασης δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στα τρίποντα και έτσι  η  Γαλατάσαραϊ πέρασε μπροστά κάνοντας το τελικό 64-69.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Νίκος Δουβίτσας: «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την εμφάνισή μας. Πιστεύω ότι δυσκολέψαμε και στην Κωνσταντινούπολη και στην Λευκάδα την Γαλατασαράι. Κάποια λάθη στο τέλος ήταν αυτά που μας στοίχισαν. Εύχομαι καλή συνέχεια στην Γαλατασαράι»

Τζέιντ Γουόκερ: «Βγάλαμε πολλή ενέργεια, ειδικά στην άμυνα. Παίξαμε καλύτερα σε σύγκριση με τα προηγούμενα ευρωπαϊκά ματς. Πιστεύω ότι βελτιωνόμαστε και ανυπομονώ για τους επόμενους αγώνες μας»

Δεκάλεπτα: 20-18, 40-31, 54-55, 64-69

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας-Ζαβιτσάνος): Γουόκερ 18, Νάιτ 12 (2), Παπαμιχαήλ 10 (1), Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 14 (4), Μπαλτά 6(2), Κοντογεώργου 2, Σύρρα 2

Γαλατασαράι (Γκουβέν, Γιλμάζ): Αμντί 8, Αλμπέν 9, Τζέφερσον 19, Μακόλει 19, Τοπούζ 7, Ατάς 7, Γκουτσλού, Ονάρ

Φώτο : Ρ. Εμιλιάνο