Δεν τα κατάφερε η ΔΟΞΑ

ΠΑΟΚ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 84-67

Δεν άντεξε στην πίεση η Δόξα και ηττήθηκε στο κλειστό της Πυλαίας από τον ΠΑΟΚ με σκορ 84-67. Μια ήττα που δεν βγάζει τη Δόξα από τους στόχους της αλλά την αφήνει σχετικά πίσω στη βαθμολογία, αφού τα άλλα αποτελέσματα δεν ήρθαν όπως ήθελαν οι νησιώτες. Η Δόξα έχασε το παιχνίδι γιατί ενω ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και 28-38 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, δεν άντεξε στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και ηττήθηκε. Η φθορά με φαουλ και η κούραση έκαναν την εμφάνισή τους και έπαιξαν σπουδαίο ρόλο στην εξέλιξη του ματς.

Σημείο κλειδί του αγώνα ήταν το στα μέσα του δεύτερου δεκαλεπτου. Η Δόξα προηγούνταν με 28-38 και έδειχνε να ελέγχει το ματς, δέχθηκε 4 συνεχόμενα σουτ 3 πόντων ενώ κατάφερε να σκοράρει μόνο δύο πόντους. Έτσι λοιπόν χάθηκε η διαφορά “ασφαλειας” που είχε η Δόξα και που της έδινε έναν αέρα και μια άνεση να ελέγξει το ματς.
Πολυτιμότεροι για τον ΠΑΟΚ οι Sibert και Clanton που κυριάρχησαν τόσο σε σκορ όσο και σε ρημπαουντ και βοήθησαν τα μέγιστα της ομάδα του πατέρα Μαρκόπουλου.
Για την ομάδα της Δόξας ξεχώρισαν και πάλι Ψαθας και Robinson ενώ πέρασε και δεν ακούμπησε ο Τσαλδάρης που για άλλο ένα παιχνίδι κινήθηκε σε πολύ μέτρια απόδοση.

Η συνέχεια για τη Δόξα είναι αρκετά δύσκολη, αρχής γενομένης με το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας απέναντι στον Προμηθέα, παιχνίδι που επιβάλλεται να κερδίσει η Δόξα αν θέλει να συνεχίσει να είναι μέσα στο κυνήγι της παραμονής.
Τα δεκαλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67