ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Χολαργός – Δόξα Λευκάδας 81-67

Κατώτερη των περιστάσεων   παρουσιάστηκε η Δόξα σε άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι με αποτέλεσμα να μη μπορεί να φανεί ανταγωνιστική και να διεκδικήσει τη νίκη. Έτσι, ο στόχος της συμμετοχής στα playoff απομακρύνθηκε πολύ και το ερχόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή θα είναι όλη η χρονιά για τους νησιώτες.

Η Εξέλιξη. Για ένα μόνο ημίχρονο κατάφερε να φανεί αντάξια του παιχνιδιού η Δόξα. Με καλύτερους τους Αγγελόπουλο και Τζόλο κατάφερε να μένει κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-11 και το ημίχρονο 34-29. Ήταν ένα παιχνίδι πολύ κλειστό και με λίγο σκορ μέχρι εκείνο το σημείο. Στην επανάληψη ο Χολαργός κατάφερε να βρει σκορ από τους περισσότερους παίχτες του και πε΄τυχε έτσι να ανοίξει ο ρυθμός του παιχνιδιού. Με συνεχόμενο παιχνίδι κοντά στο καλάθι και μάχες σώμα με σώμα (ποστάροντας τόσο τους ψηλούς όσο και τους περιφερειακούς παίχτες του) πήρε μεγάλο σκορ κοντά στο καλάθι και κατάφερε μεγάλη ζημιά στην άμυνα της Δόξας. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση, έμειναν πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν ουσιαστικά να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Η Δόξα έχασε γιατί  για μια ακόμα φορά έδειξε το (κακό) εκτός έδρας πρόσωπό της. Δε φάνηκε ανταγωνιστική, έδειξε να ξεμένει από λύσεις στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού (λύσεις που όλο και λιγοστεύουν μιας και ο προπονητής δε δείχνει να εμπιστεύεται κάποιους παίχτες) και έδειξε να είναι και αδιάβαστη πάνω στα ατού των γηπεδούχων.

Σημείο αναφοράς  ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του Χολαργού, που είχε 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ συνολικά σκόραραν σχεδόν όλοι οι παίχτες που αγωνίστηκαν.

Καλύτερος για τη Δόξα   ήταν ο Αγγελόπουλος, που σκόραρε 20 πόντους αλλά δυστυχώς ήταν μόνος του. Βοήθησαν επίσης στο σκορ οι Τζόλος και Λιακόπουλος αλλά δεν έφταναν. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπελ, Τσάμης, Παπανικολάου και Κόκκαλης.

Η Δόξα δεν κρατάει   τίποτα από τον αγώνα αυτό. Και καλά θα κάνει να αφήσει πίσω σύντομα το ματς αυτό γιατί η νίκη στον επερχόμενο αγώνα απέναντι στον Ηρακλή η νίκη είναι παραπάνω από επιτακτική. Αλλιώς ο στόχος των play off θα έχει χαθεί τελείως.

Η διαιτησία    του παιχνιδιού  πέρασε απαρατήρητη. Παρά το ότι ήταν ένα σημαντικό ματς που κρινόταν πολλά, σίγουρα είναι καλό που μετά τον αγώνα κανείς δεν είχε παράπονα από τους άρχοντες του παιχνιδιού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ήττα αυτή άφησε, όπως είπαμε, τη Δόξα πίσω στο κυνήγι των playoff και δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Μέσα στις επόμενες μέρες η Δόξα θα κληθεί να παίξει 4 παιχνίδια σε διάστημα 3 εβδομάδων, αφού υπάρχει αγωνιστική τόσο μέσα στη μεγάλη εβδομάδα αλλά και τη βδομάδα μετά το Πάσχα. Και πρόκειται για δύσκολα ματς (Ηρακλής εντός, Μαρούσι και Αρκαδικός εκτός) που σίγουρα θα κρίνουν πολλά για τη συνέχεια.