Αποθέωση της ΔΟΞΑΣ στη Λευκάδα

Δόξα Λευκάδας – Γ.Σ. Λαυρίου 89-73

Άνετη η επικράτηση της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου απέναντι στην ομάδα του Λαυρίου.

Πολύ σημαντική νίκη κατέκτησε η Δόξα απέναντι στο μαχητικό Λαύριο με σκορ 89-73. Παρέμεινε σε τροχιά διεκδίκησης της δεύτερης προνομιούχου θέσης.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 0-8 και 5-15 και έδειξε ότι παρά τα προβλήματα τραυματισμών που ταλαιπωρούν την ομάδα θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του.

Η Δόξα όμως ανέβασε την απόδοσή της και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου μείωσε τη διαφορά στο σκορ σε 14-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η αντεπίθεση των παιχτών του Ζιάγκου. Προηγήθηκε με 19-18 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν πολύ κοντά. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο οι ομάδες ήταν ισόπαλες (27-27) και στο ημίχρονο η Δόξα προηγήθηκε με 32-30. Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Με γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Κυρίτση και Αναγνωστόπουλο άρχισε να μεγαλώνει το προβάδισμά της, αρχικά στους 5 (42-37) και με το τέλος του δεκαλέπτου σε 53-44. Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Ζιάγκου θα κυνηγήσει και τη διαφορά. Έτσι κι έγινε.

Η Δόξα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αποφασισμένη για όλα. Το προβάδισμα έγινε διψήφιο (61-51) και η ομάδα έδειχνε ικανή για την ανατροπή. Δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 76-64.

Η ομάδα δείχνει στα τελευταία παιχνίδια ότι θα κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες έχει για την κατάληψη της δεύτερης θέσης. Μακάρι να την ευνοήσουν και τα αποτελέσματα των άλλων παιχνιδιών. Στο ημίχρονο του αγώνα διεξήχθη αγώνας επίδειξης από μικρούς αθλητές της Δόξας, ηλικίας 9 και 10 χρόνων.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΛΑΥΡΙΟ 89-73
Διαιτητές: Παναγιώτου-Τσούνας-Κωνσταντινόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-18, 32-30, 53-44, 89-73
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 21 (5), Μάρτζος 7 (1), Αργυρός, Μουρατίδης 3 (1), Κυρίτσης 25 (2), Καραδολάμης 2, Συμεωνίδης 11, Αναγνωστόπουλος 12, Σκλάβος 5 (1), Αποστολίδης 3, Βαγενάς, Γεωργακης.
Λαύριο (Σερέλης): Δανάς 3 (1), Μπρόζος 13 (1), Χασάπης, Τσίρος 9 (3), Μουρίκης 6, Σακελλαρίου 3, Κεσκινίδης, Περράκης 11 (2), Γιαννακόπουλος 18, Ψωμαδέρης 8 (2), Μπένος 2.