Απόλλων Πατρών – Δόξα Λευκάδας  72-56

Ακόμα μια σφαλιάρα  δέχτηκε η Δόξα στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, χάνοντας με σκορ 72-56. Η Δόξα δεν είχε καλή απόδοση και ηττήθηκε απολύτως φυσιολογικά.

Η Εξέλιξη. Η Δόξα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (2-8), παρουσιάστηκε μαχητική και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (16-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με καλύτερους τους Καλαμπάκα, Αγγελόπουλο και Γράβα κατάφερε να περιορίσει τα ατού των γηπεδούχων και έκλεισε το ημίχρονο με 32-36. Στην επανάληψη όμως ο Απόλλων μπήκε πιο δυναμικά, πίεσε στην άμυνά του, ανέβασε το ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Από κει και μετά η διαφορά, αργά αλλά σταθερά, μόνο ανέβαινε. Με καλύτερους τους Άκερ και Χείλαρη ο Απόλλωνας πέτυχε να έχει ένα επί μέρους σκορ 17-10 στο τρίτο δεκάλεπτο και 23-10 στο τέταρτο, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Η Δόξα ηττήθηκε γιατί  δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική, φάνηκε ανέτοιμη και αδιάβαστη σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού ενώ έχασε κατά κράτος τη μάχη των ρημπάουντ. Ο Απόλλωνας δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στη Δόξα, ειδικά κοντά στο καλάθι, είτε με συνεχόμενα ποσταρίσματα είτε με πολλά επιθετικά ρημπάουντ. Κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα με το δυνατό παιχνίδι και τις μάχες σώμα με σώμα και εκεί ήταν που κρίθηκε το παιχνίδι. Η Δόξα έμεινε ανταγωνιστική μέχρι και λίγα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά μέχρι εκεί.

Σημείο αναφοράς είναι το επί μέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου. Συνολικά στα δυο δεκάλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ ήταν 40-20 υπέρ των γηπεδούχων, πράγμα που δείχνει ότι οι γηπεδούχοι είχαν πολλές παραπάνω λύσεις τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό τους παιχνίδι. Επίσης δείχνει ότι (για άλλο ένα παιχνίδι) η Δόξα ξέμεινε από δυνάμεις στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, εκεί δηλαδή που κρίνονται τα περισσότερα παιχνίδια.

Διακριθέντες για τη Δόξα   ήταν οι Αγγελόπουλος και Καλαμπάκας, που ήταν και οι μόνοι που βοήθησαν στο σκοράρισμα. Επίσης διακρίθηκαν στις μάχες της άμυνας οι Καμπουρίδης και Γράβας. Από τον Απόλλωνα καλύτεροι ήταν οι Άκερ, Χείλαρης και Κιτσούλης

Η Δόξα δεν κρατάει   τίποτα απολύτως από τον αγώνα αυτό. Ένα παιχνίδι  που το μόνο θετικό ήταν το ότι δεν έχασε τη διαφορά πόντων από την πρώτη μάχη των δυο ομάδων, όπου η Δόξα είχε κερδίσει με +20 (74-54).

Σημείο κλειδί  στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν το πέμπτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου. Η Δόξα με τρίποντο του Καλαμπάκα μείωσε τη διαφορά στο σκορ στους 4 (55-51) αλλά με ένα σερί 12-3 πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα (67-54) και ουσιαστικά κλείδωσε και τη νίκη στο παιχνίδι.

Η διαιτησία    πέρασε απαρατήρητη κατά τη διάρκεια του αγώνα και δεν έπαιξε κάποιο ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού, ένα παιχνίδι που δεν είχε βέβαια και πολλές δύσκολες φάσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα πλέον δεν είναι μέσα στις θέσεις που οδηγούν στη διαδικασία των playoff και θα πρέπει να «υπερβεί εαυτόν» στα επόμενα παιχνίδια για να επανέλθει μέσα σε αυτές τις θέσεις. Επίσης, άξιο απορίας ήταν η μη συμμετοχή στον αγώνα του Ράπτη, ενός από του αξιόλογους παίχτες κοντά στο καλάθι, χωρίς να είναι τραυματίας, ενώ ο Markovicτραυματίστηκε λίγες μέρες πριν τον αγώνα.