Αμύντας – Δόξα Λευκάδας 78-85

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Δόξα Λευκάδας, που επικράτησε εκτός έδρας του Αμύντα με σκορ 78-85. Μια νίκη που σίγουρα θα δώσει άλλη ψυχολογία στη μάχη για τα playoff ενώ θα διατηρήσει τη Δόξα στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Εξέλιξη. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη τη διάρκειά του. Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο Αμύντας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με μικρό προβάδισμα στo σκορ (23-19) αλλά η Δόξα ακολουθούσε πάντα και στο ημίχρονο ισοφάρισε σε 42-42. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξαναπήραν μικρές διαφορές στο προβάδισμα (57-53 στο 29’) αλλά κάπου εκεί η Δόξα έκανε τη μεγάλη της αντεπίθεση. Πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-59 και με 66-71 αργότερα και έβαλε τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη. Με καθοριστικά σουτ 3 πόντων του Τζόλου και του Τσαλδάρη η Δόξα πήρε διαφορές 7 πόντων (73-80, 75-82) και ουσιαστικά κλείδωσε μια πολύ σημαντική και πολύτιμη νίκη.

Η Δόξα κέρδισε γιατί κατάφερε να μαζέψει τα κομμάτια της μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα (μετά την ήττα από την Καστοριά) και έβγαλε ψυχή στο παρκέ, κατακτώντας ένα ροζ φύλλο αγώνα που είναι από τα πιο σημαντικά όλης της χρονιάς. Η νίκη αυτή δείχνει ότι η ομάδα δεν παρατάει την προσπάθειά της και θα τα δώσει όλα για να πετύχει τους στόχους που έβαλε στο ξεκίνημα της σεζόν.

Σημείο αναφοράς για τη Δόξα ήταν το μεγάλο σκορ που πέτυχε παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν εκτός έδρας. Είχε επιθετικό πλουραλισμό και η απόδοσή της κυμάνθηκε σε πολύ υψηλό επίπεδο, πράγμα που δείχνει ότι ξεπέρασε την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.

Διακριθέντες για τη Δόξα ήταν οι Τζόλος, Τσαλδάρης αλλά και ο Ράπτης, που κέρδισε πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια και κυριάρχησε σε ρημπάουντ και σκορ.

Η Δόξα κρατάει από το παιχνίδι αυτό την πολύ καλή επιθετική της λειτουργία, σε αγωνιστικό επίπεδο και την αντίδραση που έβγαλε, σε ψυχολογικό επίπεδο μετά από τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Σημείο κλειδί για το παιχνίδι ήταν το ξέσπασμα που έκανε η δόξα στο τελευταίο 3λεπτο. Το σκορ ήταν 73-73 και η δόξα σκόραρε κατά σειρά 1 βολή και 2 τρίποντα χωρίς απάντηση από τους γηπεδούχους, ουσιαστικά κλειδώνοντας τη νίκη.

Η διαιτησία του παιχνιδιού δεν ήταν καλή, επηρεάστηκε αρκετές φορές από τον κόσμο των γηπεδούχων και γενικά η απόδοσή της ήταν μέτρια, χωρίς ωστόσο να παίξει κάποιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα αγωνίστηκε για πολλοστή φορά με πολλές απουσίες, αφού ο Markovic παραμένει τραυματίας, ο Γράβας δεν ακολούθησε καν την αποστολή λόγω ενοχλήσεων στη μέση ενώ δεν αγωνίστηκε ούτε ο Πετρόπουλος λόγω υψηλού πυρετού.