ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 86-72

Γράφει ο Πανονίκος Κατωπόδης πηγή: lefkadasportnews.gr Νέα εκτός έδρας ήττα και τρίτη σερί στο πρωτάθλημα, για την ΔΟΞΑ Λευκάδας, με 86-72 από τον Πανελευσινιακό αυτή τη φορά, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ. Οι παίχτες του κ. Βουρνά δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, στο οποίο είχαν καθ΄ όλη την διάρκειά του αμυντικά προβλήματα, και έμεινα πίσω στο σκορ και στην α΄ περίοδο με διψήφια διαφορά 29-16. Έπειτα, προσπάθησαν να αντιδράσουν και να καλυτερέψουν την εικόνα τους, με αποτέλεσμα να συμμαζέψουν την διαφορά και να μειώσουν στην ανάπαυλα σε 45-39. Όμως, η συνέχεια στην επανάληψη για την ΔΟΞΑ δεν ήταν ίδια, με την προσπάθεια που έκανε η ομάδα την β΄ περίοδο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν ξανά και οι παίχτες του κ. Βουρνά, να μην μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με την περίοδο να κλείνει 63-55. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι έβαλαν κάποια καλάθια, με πολύ δόση τύχης, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει πάλι πάνω από τους δέκα πόντους. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε κακή μέρα, καθώς δεν βρήκαν τον τρόπο να σταματήσουν τους παίχτες του κ. Σκαραφίγκα από την περιφέρεια και έτσι ήρθε το τελικό 86-72. Την επόμενη 7η αγωνιστική, η ΔΟΞΑ Λευκάδας, φιλοξενεί σε ένα μεγάλο και πολύ σημαντικό παιχνίδι, τους αήττητους Ίκαρους Σερρών. Διαιτητές: Παναγιώτου – Αναστόπουλος – Μάλαμας. Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-39, 63-55, 86-72. ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 23 (5), Νίκου 11, Κουκουράβας 6 (2), Μαγκουνής 13 (2), Βούλγαρης, Μπαλάφας 2, Χάλαρης 2, Δεληγιάννης 10, Μαναβόπουλος 12 (2), Κωνσταντακόπουλος, Γιαννουλάκος 5, Μαντζιώρης 2. ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 18 (2), Βουρνάς 9, Μάρουσιτς 5 (1), Βαγενάς 8 (2), Πέττας 13 (1), Πέκοβιτς 3 (1), Τσότσος 4, Εκινέ, Λυμπάρης 12.