ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 52-43

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ επί της Κηφισιάς και συνεχίζει με αξιώσεις το πρωτάθλημα έχοντας μόλις μία ήττα σε 7 αγώνες. Η ΝΙΚΗ είναι πια φαβορί για τις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ ανόδου για την Α1 Εθνική κατηγορία. Η Λευκάδα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας διαφορά ακόμη και 10 πόντων (22-12) αλλά η Κηφισιά με βασικό όπλο τα τρίποντα μπόρεσε να ανακάμψει αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ στην 3η περίοδο. Η ΝΙΚΗ έπαιξε παθιασμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την θερμή υποστήριξη των φιλάθλων της μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα της Κηφισιάς και να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα μέτρα της. Το τελευταίο 5λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν ποντο-πόντο. Η ομάδα της Λευκάδας επικράτησε στο τέλος επί της μαχητικής Κηφισιάς σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με ένταση από την πλευρά των φιλοξενουμένων. Συγκεκριμένα 12’’ πριν το τέλος και ενώ η Λευκάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 45-43 η Τσαντάκη κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για δύο βολές. Σε αυτό το σημείο ο προπονητής της Κηφισιάς ζητάει ταιμ-ουτ, χωρίς να έχει δικαίωμα καθώς είχε εξαντλήσει τα ταιμ-ουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Κηφισιά επέμεινε με φραστική επίθεση από προπονητή και βοηθό προς τους διαιτητές ότι είχε δικαίωμα για ένα ακόμη ταιμ-ουτ. Όταν αυτό δεν έγινε δεκτό παίχτριες και προπονητές άρχισαν να κλοτσάνε τις πινακίδες του γηπέδου και να ανταλλάσσουν άσεμνες χειρονομίες με την κερκίδα. Το αποτέλεσμα ήταν να αποβληθεί από το γήπεδο ο προπονητής της Κηφισιάς και η ΝΙΚΗ με 4 εύστοχες βολές της Τσαντάκη και τρίποντο της Τελίδου στην εκπνοή να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Νίκη Λευκάδας – Ν. Κηφισιά 52-43 Τα δεκάλεπτα: 12-7, 26-23, 33-35, 52-43. ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Τζάνη 5,Τελίδου 19 (2), Τζίμπο, Τσαντάκη 10, Σχίζα, Γράψα, Κρητικού 1, Ανυφαντή, Φλέγκα 5 (1), Δελαπόρτα, Κοψιδά, Κουφογιάννη 12. Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Θεμελής): Γεωργούση 10 (1), Κοτρολού, Παπαδοπούλου 2, Τριμέρη 11 (3), Μάλαμα 11, Χαϊκάλη 5 (1), Πετράκη 4 Τα άλλα αποτελέσματα Παιανίας Κτ. – Αστέρας Εξ. 47-68 Κρόνος Αγ. Δημ. – ΒΑΟΛ Χίου                          51-35 Σπόρτιγκ – ΕΑ Παραλίας                                     69-51 Άρης Χολ. – Παγκράτι                                        77-52 Αρκάδι Ρ. – Τερψιθέα 45-56 Παιανία – Αστέρας Εξ. 47-68 Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2010-2011 (ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)