ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Kαι το Στρατώνι στο καναβάτσο…(84-71)

Σε υπόθεση για δύο εξελίσσεται η πρώτη θέση στον βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Η Δόξα Λευκάδας έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου και χάρη σε ένα επιμέρους 14-2 ξέφυγε με 79-64, φτάνοντας έτσι στη νίκη επί του Στρατωνίου με 84-71. Παράλληλα, η ομάδα της Λευκάδας κάλυψε και τη διαφορά του 1ου γύρου (61-73), αν και όλα δείχνουν ότι δύσκολα θα παίξει κάποιο ρόλο…

Για ακόμη ένα παιχνίδι, Σκλάβος και Κυριακόπουλος οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Δόξα στην νίκη, με τους υπόλοιπους να έχουν πολύ καλή συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση.

Στο 27΄ λεπτό, μπήκε ο Διαμαντόπουλος στο παιχνίδι, όμως ένα τράβηγμα(έτσι έδειξε να είναι) τον ανάγκασε να αποσυρθεί στο 35.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 49-37, 60-57, 84-71

Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 15, Αργυρός, Μαρίνος 9 (1), Κατωπόδης 6, Καραδολάμης 10 (2), Διαμαντόπουλος 5 (1), Σκλάβος 20, Μπέσκας, Πασσαλίδης 10, Μουρατίδης 9 (1).

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Ματενίδης 6, Ψευτογκάς, Κουντουρατζόγλου 8 (1), Δελίδης 6 (2), Μυστιλιάδης 7 (2), Μόσχου 3 (1), Κιγμέτογλου 26 (1), Νουκάρης 1, Νταράκης 6, Δασκαλόπουλος 8.

Την επόμενη αγωνιστική η Δόξα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ελευθερούπολη.

Με νίκη προχώρησε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και η έτερη πρωτοπόρος, η Λιβαδειά, που επικράτησε του Πευκοχωρίου με 71-66 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τη Δόξα Λευκάδας. Μετά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής οι δύο πρωτοπόροι ξέφυγαν με τρεις βαθμούς διαφορά από τους περισσότερους διώκτες τους. Εξαίρεση αποτελεί ο Αίας Ευόσμου, που νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (92-75) τον Ηρακλή Κοζάνης. Οι “ερυθρόλευκοι” συμβάδιζαν επί 32 λεπτά (64-64) με τον Ηρακλή, αλλά σε εκείνο το σημείο έκαναν ένα επιμέρους 12-1 και “καθάρισαν” το παιχνίδι.