Έσπασε το αήττητο της Νίκης ο Ολυμπιακός Βόλου με 70-74.

Νέο ενδιαφέρον έδωσε στον όμιλο Βορρά της Α2 γυναικών, ο Ολυμπιακός Βόλου που υποχρέωσε τη Νίκη Λευκάδας στην πρώτη της ήττα και μάλιστα εντός έδρας με 70-74.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εκπληκτικές στην δεύτερη περίοδο όπου με σερί 8-24, έφθασαν τη διαφορά στο 24-39. Η Νίκη αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο,ισοφάρισε στην τέταρτη όμως δεν μπόρεσε να βρεί λύσεις απέναντι στην Ζέρβα που ήταν μια ομάδα μόνη της.Στα τελευταία πέντε λεπτά ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο και θα μπορούσε η ομάδα μας παρά την μέτρια εμφάνιση να κλέψει το ροζ φύλλο αγώνα,όμως ο Βόλος ήταν ιδαίτερα εύστοχος στις βολές και πήρε το παιχνίδι.Κορυφαία των νικητριών και του γηπέδου η Ζέρβα που σημείωσε 30 πόντους,ενώ από την Νίκη ξεχώρισαν η Σαμολαδά και η Δεληγιάννη.Εχθρική γιατην Λευκάδα η διαιτησία των Κουστοδήμου και Ρίζου που επέτρεψαν το σκληρό έως αντιαθλητικό παιχνίδι του Βόλου.

Δεκάλεπτα: 16-15, 24-39, 47-54, 70-74

Διαιτητές: Κουστοδήμος-Ρίζος

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Βαφειάς): Κρητικού 8(2), Αργυρού 8(2), Γράψα, Σαμολαδά 17(2), Κεμαβόρ 9(1), Ψυχογιού 11(2), Σταματέλου, Δεληγιάννη 17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 10, Σαρακατσάνη 5, Μπακρατσά 3(1), Αγαγιώτη, Αλεξίου, Χαβαλέ 16, Ζέρβα 30, Ζήτη 10, Αρτεμισίου, Κοπάνου.